Usuwanie kamienia nazębnego metody
Kategorie:

Usuwanie kamienia nazębnego metody

Kamień nazębny powinien być regularnie usuwany w gabinecie stomatologicznym. Jest to zabieg higienizacyjny, którego wykonanie nie zajmuje wiele czasu, a w dużym stopniu wpływa na estetykę uzębienia. Zęby stają się czyste, zdrowe i mocne. Kamień jest złogiem nazębnym, który sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego regularne usuwanie go, aby uchronić się przed szeregiem problemów w obrębie jamy ustnej. Pora dowiedzieć się, jakie są usuwanie kamienia nazębnego metody.

Odkamienianie zębów metodą kiretażu

Kiretaż jest zabiegiem stomatologicznym, dzięki któremu możliwe jest przeciwdziałanie odkładaniu się kamienia nazębnego. Służy do oczyszczania korzenia zęba, pozbycia się bakterii i płytki nazębnej. Kiretaż przeprowadza się w przypadku leczenia chorób przyzębia, gdy mniej inwazyjne metody są nieskuteczne. Ma to na celu zniwelowanie stanu zapalnego, poprawienie stabilności uzębienia.

Kiretaż może nawet uchronić przed ekstrakcją zębów. Stomatolog oczyszcza głębokie kieszonki przydziąsłowe ze wszystkich złogów. Najczęściej ma to miejsce w przypadku zaawansowanej paradontozy. Kiretaż może być zamknięty lub otwarty, w zależności od głębokości kieszonek.

Jakie są dostępne usuwanie kamienia nazębnego metody?

Najczęściej przeprowadza się skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego z powierzchnią zębów. Wykorzystuje się w tym celu ultradźwiękowy skalar. Ultradźwięki doprowadzają do kruszenia się kamienia i jego odpryskiwania z uzębienia. Najczęściej stosuje się także polerowanie zębów, ich piaskowanie, fluoryzację. Jeśli nie ma możliwości usunięcia kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków, to zabieg może zostać wykonany przy użyciu narzędzi dentystycznych.

Do mechanicznego ściągania złogów z uzębienia służą przede wszystkim dłuta i frezy. Kolejną możliwością będzie chemiczne usuwanie kamienia nazębnego. W tym celu sięga się po wysokoprocentowy roztwór perhydrolu. Jego zadaniem jest rozpuszczenie złogów. Można również usunąć kamień nazębny metodą laserową.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Wiedząc już, jakie są dostępne usuwanie kamienia nazębnego metody, warto zastanowić się nad tym, czy zabieg wiąże się z wystąpieniem dolegliwości bólowych. Pacjent może liczyć na dobrą wiadomość, bo pozbycie się kamienia nazębnego nie boli. Powinno to przekonać osoby sceptycznie nastawione. Oczywiście jeśli ktoś ma nadwrażliwe zęby, to może wystąpić dyskomfort. Na szczęście nieprzyjemne dolegliwości szybko ustępują.

Kolejną kwestią będzie to, że po usunięciu kamienia przez jakiś czas zęby mogą być nadwrażliwe. Jest to jednak całkowicie naturalna reakcja, która nie powinna wzbudzać niepokoju. Można uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami dzięki zabiegowi lakierowania. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy. Wyjątkiem będzie odkamienianie zębów metodą kiretażu. Zabieg jest bolesny, więc przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się go dopiero w przypadku, gdy nieinwazyjne metody zawiodą, czyli przykładowo skaling i piaskowanie.