Jaka szczoteczka na kamień nazębny?
Kategorie:

Jaka szczoteczka na kamień nazębny?

Kamień nazębny jest poważnym problemem stomatologicznym, którego nie należy lekceważyć – czy można usuwać go z użyciem szczoteczki do zębów i jaka szczoteczka na kamień nazębny będzie do tego odpowiednia?

Czy szczoteczka elektryczna może usuwać kamień?

Jednym z często pojawiających się pytań dotyczących wyboru szczoteczki do zębów jest – jaka szczoteczka na kamień nazębny?

Dobrym wyborem będzie szczoteczka elektryczna, niezależnie od tego, czy jest to szczoteczka soniczna, czy szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna, ponieważ może ona skutecznie zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego, inaczej utwardzonej płytki nazębnej, czyli lepkiej warstwy bakterii i cząstek jedzenia poprzez jej usuwanie, natomiast warto pamiętać o tym, że chociaż regularne stosowanie elektrycznej szczoteczki do zębów może zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej, zazwyczaj nie wystarcza do usunięcia istniejącego już kamienia nazębnego.

Kamień nazębny to stwardniały osad, który tworzy się wówczas, gdy płytka nazębna nie jest skutecznie usuwana poprzez regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, więc gdy na zębach utworzy się taki osad, nie można go już usunąć samą szczoteczką do zębów i konieczne jest wykonanie zabiegu stomatologicznego polegającego na higienizacji zębów, czyli na ich skalingu oraz piaskowaniu.

Czy szczoteczka soniczna rozbija kamień?

Szczoteczki soniczne, które do czyszczenia zębów wykorzystują wibracje o wysokiej częstotliwości, mogą skutecznie zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego, jeśli są regularnie stosowane do higieny jamy ustnej.

Szczoteczki soniczne generują szybkie wibracje, które pozwalają skuteczniej usuwać płytkę nazębną z powierzchni zębów i wzdłuż linii dziąseł niż szczotkowanie ręczne, a także docierają do obszarów międzyzębowych, do których dostęp w przypadku szczoteczki manualnej może być utrudniony.

Warto przy tym wskazać, że szczoteczki soniczne zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać skuteczne czyszczenie, a jednocześnie być delikatne dla szkliwa zębów i dziąseł, dlatego też będą one dobrym wyborem również dla osób mających problemy z nadmierną wrażliwością szkliwa oraz dziąseł.

Gdy zatem szuka się odpowiedzi na pytanie, jaka szczoteczka na kamień nazębny jest najlepsza, warto pomyśleć właśnie o szczoteczce sonicznej, ponieważ razem z nią będzie można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty w porównaniu do zwykłej szczoteczki obrotowej oraz do szczoteczek ręcznych.

Jak samemu ściągnąć kamień z zębów?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje jakiś sposób na to, aby ściągnąć kamień z zębów we własnym zakresie – czy jest to możliwe?

Próba samodzielnego usunięcia kamienia nazębnego może być ryzykowna i zasadniczo nie jest zalecana, ponieważ wszelkie domowe sposoby, takie jak używanie kwaśnych substancji czy ostrych przedmiotów, może uszkodzić szkliwo zębów i dziąsła, prowadząc do poważniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, które będą i tak wymagały interwencji stomatologa.

Warto wobec tego pozostawić usuwanie kamienia nazębnego dentyście, który może przeprowadzić zabieg bezpiecznie i skutecznie!