Spuchniete bolace dziasla
Kategorie:

Spuchnięte bolące dziąsła

Choroby jamy ustnej zdarzają się bardzo często i wynikają głównie z braku właściwej higieny – czasem zmiana swoich przyzwyczajeń pielęgnacyjnych w zupełności wystarczy, aby problem sam minął. Zdarza się jednak, że w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę – tak jest między innymi w przypadku spuchniętych i bolących dziąseł.

Rozpulchnione, opuchnięte dziąsła – objaw chorób dziąseł

Rozpulchnione, nadwrażliwe i opuchnięte dziąsła mogą mieć bardzo różne przyczyny, ale zawsze są również objawem groźnych chorób przyzębia, które mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Dlatego w żadnym wypadku taki problem jak spuchniete bolace dziasla nie może być bagatelizowany, lecz trzeba ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy i zastosować odpowiednie leczenie lub wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Choroby dziąseł należą do grupy schorzeń przyzębia, a te najczęstsze wśród nich to zapalenie dziąseł oraz przyzębia, a także przewlekłe, wrzodziejące zapalenie dziąseł. Mogą być one bardzo groźne w skutkach, dlatego wymagają odpowiedniego leczenia. Ich najbardziej wyrazistym objawem są właśnie opuchnięte, bolące i rozpulchnione dziąsła, ale mogą także pojawiać inne objawy takie jak zaczerwienienie, wrażliwość na dotyk, nieprzyjemny zapach z ust, pojawienie się ropy w dziąśle, a ostatecznie również chwiejność i wypadanie zębów – zawsze jest to powód do tego, aby wybrać się do stomatologa.

Stany zapalne dziąseł

Spuchniete bolace dziasla mogą pojawiać się w wyniku zachodzących w naszym organizmie zmian hormonalnych, np. kobiety w ciąży często skarżą się na takie dolegliwości, mogą one także dotyczyć osób zmagających się z cukrzycą czy różnymi schorzeniami układu krążenia, jednak najczęstszą przyczyną jest przede wszystkim kamień nazębny, który powstaje w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Gromadzącą się na powierzchni zębów płytkę nazębną należy systematycznie usuwać – jest ona na tyle miękka, że wystarczy właściwe szczotkowanie i nitkowanie. Jeśli nie zostanie w porę usunięta, to twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, a ten można usunąć już tylko w gabinecie dentystycznym – jeśli nie zrobimy tego w porę, to bakterie gromadzące się przy dziąsłach bardzo szybko mogą doprowadzić do uciążliwych stanów zapalnych, które mogą prowadzić do dużo poważniejszych chorób dziąseł, a ostatecznie również do utraty zębów.

Opuchlizna od zęba, jak się jej pozbyć?

Nie da się ukryć, że opuchlizna od zęba może bardzo uprzykrzyć nam codzienne życie – spuchniete bolace dziasla utrudniają żucie pokarmów, są nadwrażliwe na dotyk – w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak udać się do lekarza, a w międzyczasie zastosować domowe sposoby. W jaki sposób możemy pomóc sobie sami? Na opuchliznę od zęba pomocny może być zimny okład, który nie tylko zmniejszy obrzęk, ale również złagodzi ból, można także wykonać delikatny masaż dziąsła oraz zastosować płukanki z ziołowych naparów, np. rumianku czy szałwii. Stomatolog na pewno zaleci nam odpowiednie żele, płyny i pasty do zębów o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych.