Czy wybielanie zębów lampą boli?
Kategorie:

Czy wybielanie zębów lampą boli?

Przebarwione zęby to stosunkowo powszechnie występujący problem, który najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej diety lub nałogów takich jak palenie papierosów. Medycyna zna na szczęście dość sporo różnych metod pozwalających na pozbycie się nieestetycznego przebarwienia, a jedną z lepszych jest z całą pewnością wybielanie lampą. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy taka metoda jest dla nich odpowiednia. Najczęściej obawiają się towarzyszącego jej bólowi. Czy wybielanie zębów lampą boli i faktycznie jest się czego bać?

Jak działa wybielanie zębów lampą?

Zanim przejdzie się do tego, czy wybielanie zębów lampą boli, trzeba się dowiedzieć, na czym ta technika polega. Poznanie podstawowych informacji na temat takiego wybielania i przebiegu samego zabiegu będzie w stanie wiele powiedzieć o tym, czy będzie on mógł być źródłem jakiegoś dyskomfortu.
Jak działa takie wybielanie? Wykorzystywana jest do tego zabiegu profesjonalna lampa LED lub UV, która emituje określony rodzaj światła. Jest ono potrzebne, aby z nałożonego na zęby podczas zabiegu żelu wytrąciła się specjalna wybielająca substancja, która następnie wniknie w szkliwo i spowoduje zmianę jego koloru. Jak zatem widać, trudno do końca powiedzieć, czy wybielanie zębów lampą boli, czy też nie. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Czy wybielanie zębów lampą jest bolesne?

Lampa stosowana podczas takiej formy wybielania służy tak naprawdę jedynie do aktywowania środka chemicznego obecnego w żelu wybielającym nakładanym na zęby. Czy wybielanie zębów lampą boli? Nie jest to zabieg inwazyjny, nie dochodzi do mechanicznej ingerencji w strukturę zęba czy też nie wpływa się na niego w fizyczny sposób podczas zabiegu. Jedyne oddziaływanie, jakie zachodzi, polega na wnikaniu substancji wybielającej w strukturę zęba i utlenianiu przebarwienia.

Choć sam zabieg nie wywołuje żadnego bólu, to jednak bezpośrednio po nim pewne dolegliwości mogą się pojawić. Nie są one zbyt częste, ale warto mieć na uwadze, że u części pacjentów dochodzi do powstania nadwrażliwości zębów.

Jakie są sposoby na złagodzenie bólu podczas wybielania zębów lampą?

Czy wybielanie zębów lampą boli? Zabieg sam w sobie jest zupełnie bezbolesny i nikt nie powinien się go obawiać. Czy po zabiegu może pojawić się ból? W tym wypadku pewne ryzyko istnieje, lecz nie jest to reguła.

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło, która pojawić się może po zabiegu wybielania lampą, może być dość łatwo zniwelowana. Wystarczy w tym okresie myć zęby specjalną pastą przeznaczoną do zębów wrażliwych. Jeśli mimo wszystko ból będzie zbyt uporczywy, zawsze można zastosować leki przeciwbólowe.

Jak długo utrzymywać się może ból po wybielaniu zębów lampą?

Najczęściej pewien dyskomfort towarzyszy pacjentom przez okres kilkunastu dni, po czym samoistniej zanika. Nie ma więc czego się tak naprawdę obawiać, ponieważ sam zabieg jest szybki, a wszelkie potencjalne problemy szybko ustępują. Piękne białe zęby pozostaną z nami znacznie dłużej niż trwać może powrót do pełnego zdrowia.