Ile kosztuje tomografia zęba?
Kategorie:

Ile kosztuje tomografia zęba?

Tomografia komputerowa to badanie, które pozwala zobrazować wewnętrzne struktury organizmu. Jest to technika wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny. Znajduje szerokie zastosowanie w stomatologii, ponieważ jest najdokładniejszym badaniem rentgenowskim. Dzięki takim zdjęciom specjalista może nie tylko zobaczyć zaburzenia i stany zapalne, ale również je dokładnie zlokalizować i pomierzyć. W przypadku tomografii komputerowej zęba wykorzystuje się wiązkę stożkową (tomografia CBTC zęba). Zaletami tej metody są: mniejsza ilość promieniowania RTG, bardziej czytelne zdjęcia oraz krótszy czas badania. Dzięki dużej dokładności zastosowanie tej techniki pozwala na wykrycie nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. Komputerowe tomografy stożkowe pokazują obraz 3D. Podczas jednego obrotu lampy wykonywanych jest od 300 do 600 zdjęć. Warto oczywiście wiedzieć ile trwa i ile kosztuje tomografia zęba oraz kiedy powinna być wykonana.

Jaki jest koszt tomografii zęba?

Najczęstsze pytanie dotyczy tego, ile kosztuje tomografia zęba. Cena uzależniona jest od obszaru, jaki poddawany jest badaniu oraz od placówki, która wykonuje to badanie. Badanie szczęki lub żuchwy to koszty od około 165 do 250 zł. Jeśli lekarz skieruje nas na badanie wszystkich zębów (szczęka i żuchwa łącznie) możemy spodziewać się wydatku od 220 do 350 zł. Cena w przypadku stawów skroniowo-żuchwowych, uzależniona będzie również od tego, czy badanie będzie w jednej pozycji (wtedy koszt wynosi około 160 zł) czy będzie to badanie czynnościowe – w zwarciu i rozwarciu (wtedy koszt to około 450 zł). Warto również zainteresować się czy w miejscu, w którym przeprowadzane będzie nasze badanie opis lekarza radiologa jest dodatkowo płatny. Pacjenci najczęściej otrzymują wykonane zdjęcia na płycie CD/DVD w postaci cyfrowej.

Ile trwa tomografia zębów i jaki jest jej przebieg?

Czas wykonania badania tomograficznego zębów to mniej niż minuta. Jest to bardzo dobra wiadomość dla pacjenta, ponieważ musi pozostać bez ruchu przez dosłownie moment. Badany nie musi być również na czczo. Ogólnie badanie to nie wymaga specjalnych przygotowań. Tomografia CBCT wykonywana jest w wygodnej dla pacjenta pozycji siedzącej bądź leżącej. Przed rozpoczęciem badania trzeba zdjąć całą biżuterię, ruchomą protezę oraz ubrania zawierające metalowe elementy. Następnie zakłada się odpowiedni fartuch ochronny osłaniający przed promieniowaniem.  Badanie to jest małoinwazyjne, szybkie i efektywne. Zyskuje ono coraz większą popularność w diagnostyce.

Kiedy tomografia zęba?

Ze względu na to, że tomografia komputerowa jest jednym z najdokładniejszych badań rentgenowskich, istnieje wiele wskazań do jej zastosowania. Oczywiście jej wykonanie zleca uprawniony do tego lekarz. Tomografia zęba ułatwia nie tylko ocenę stanu uzębienia, ale również ocenę struktur żuchwy czy stanu stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej wykonywana jest ona w przypadku próchnicy czy ubytków kostnych. Jednak jej szeroki zakres diagnostyczny pozwala na ocenę powikłań po chorobach zatok czy uszu oraz wykrycie przewlekłych procesów zapalnych. Innymi wskazaniami do wykonania badania tomograficznego są: wady zgryzu, zmiany nowotworowe, choroby przyzębia czy schorzenia stawu skroniowo–żuchwowego. Dzięki tej technice diagnostycznej możliwe jest szybkie wykrycie zmian patologicznych występujących w zębie, a nawet w całej szczęce. Bazując na tym, ile kosztuje tomografia zęba, lekarz może zlecić badanie częściowe lub całej żuchwy i szczęki.  Badanie CBCT można przeprowadzać również w przypadku ran postrzałowych czy ciał obcych zatopionych w szczęce w wyniku wypadku lub zabiegu.

Czy tomografia komputerowa zęba jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy tomografia komputerowa jest bezpieczna. Prześwietlanie promieniami rentgenowskimi budzi niepokój. Ze względu na to, ile kosztuje tomografia zęba, możemy wnioskować, że w tym badaniu wykorzystywane są wysokiej jakości sprzęty. Jest to dość kosztowna technika, jednak jest ona bardzo dokładna. Dawka promieniowania jonizującego we współczesnych urządzeniach jest zminimalizowana co najmniej kilkunastokrotnie. Jest to badanie bezpieczna i nieinwazyjne – jednym z przeciwwskazań jest jednak ciąża.  Badanie CBCT jest bardzo skuteczne w wykrywaniu zmian chorobowych w tkankach.
W każdej dziedzinie medycyny, w tym także w stomatologii, prawidłowa diagnoza jest kluczowa. Dzięki dokładnym badaniom diagnostycznym możliwe jest wykrycie nieprawidłowości już na bardzo wczesnym etapie. Oczywiście dla pacjenta ważnym aspektem jest to, ile kosztuje tomografia zęba. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w odpowiednie badanie może zaoszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby przeznaczyć na skomplikowane i bolesne leczenie. Jest to badanie małoinwazyjne, dlatego nie trzeba obawiać się powikłań oraz skutków ubocznych. Zdjęcia uwidocznią wszelkie, nawet bardzo małe nieprawidłowości i zmiany patologiczne, dzięki czemu natychmiast można rozpocząć leczenie. Im dokładniejsze badanie, tym większa szansa na bezbolesne i mniej kosztowne rozwiązanie problemu.