Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty
Kategorie:

Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty

Wizyta w gabinecie stomatologicznym w dzieciństwie to dla wielu dorosłych przykre wspomnienie. Strach, ból i nieprzyjemna atmosfera powodowały lęk przed leczeniem zębów. W konsekwencji prowadziło to do niezbyt częstych przeglądów dentystycznych i wielu schorzeń spowodowanych nieleczonymi zębami. Dorośli borykają się aktualnie z wieloma problemami, którym można było zapobiec na wcześniejszym etapie. Próchnica może powodować szereg skutków ubocznych w naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty przebiegała w przyjaznych warunkach. Jej celem jest zbudowanie zaufania u małego pacjenta oraz zapoznanie go z gabinetem stomatologicznym.

Wizyta adaptacyjna u dentysty

Pierwsza wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty powinna odbyć się, zanim pojawią się problemy z zębami. Dzięki temu maluch zapozna się ze sprzętem, którego używa stomatolog, pozna personel pracujący w gabinecie i uniknie bólu. Dla dziecka jest to bardzo stresująca sytuacja, dlatego należy jak najbardziej zminimalizować ryzyko, że się przestraszy. Leczenie dentystyczne kojarzy się z bólem i głośnymi dźwiękami. Taka wizyta, na której nie przeprowadza się procedur medycznych, nazywana jest wizytą adaptacyjną. Maluch wraz z rodzicem w przyjaznej atmosferze poznaje wyposażenie gabinetu oraz zapoznaje się działaniem lekarza, który tylko ogląda jego ząbki. Wizyta przebiega bezboleśnie i bezstresowo. Zaleca się też, aby odbyła się ona jak najwcześniej, nawet po pojawieniu się pierwszego ząbka.

Dla kogo jest wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna przeznaczona jest dla dzieci. Ma na celu przełamanie stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie, które kojarzą leczenie stomatologiczne z bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.  Ważnym aspektem tej wizyty jest również edukacja rodziców. Dowiedzą się na niej jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty niekoniecznie musi stanowić pierwszą w życiu wizytę. Może na nią przyjść również dziecko, które zraziło się już do leczenia stomatologicznego w innym gabinecie. Dzięki temu pozna nowe miejsce od podstaw, a podczas wizyty nie będą prowadzone procedury medyczne.

Kiedy przyprowadzić dziecko na wizytę adaptacyjną?

 Im szybciej się ona odbędzie, tym większa szansa, że dalsze leczenie będzie przebiegało bezproblemowo. Ma to również znaczenie w jak najwcześniejszym wykryciu ubytków i chorób zębów. Mniejszy uraz to również mniejszy ból. Zaawansowana próchnica i duże ubytki wiążą się z podjęciem bardziej kosztownego i bolesnego leczenia. Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty w jak najmłodszym wieku pozwoli zminimalizować ryzyko takich problemów. Maluch, który przychodzi na wizytę już z bólem lub ubytkiem, często płacze i nie współpracuje. Takie leczenie może zakończyć się niepowodzeniem. Będzie frustrujące dla małego pacjenta, lekarza oraz rodziców. Oczywiście trudno przewidzieć ile takich wizyt będzie potrzebne. Jednemu dziecku wystarczy jedna, kolejne będą potrzebowały więcej czasu, aby oswoić się z nowym miejscem. Liczba takich spotkań jest nieograniczona. Im lepiej przygotowane dziecko, tym większa szansa na skuteczne leczenie.

Jak mam przygotować dziecko do takiej wizyty?

Nawet jeśli na wizycie adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym nie będzie przeprowadzane leczenie, warto wcześniej przygotować do niej dziecko. W przypadku maluchów na wizytę najlepiej wybrać godziny poranne. Dziecko nie będzie wtedy śpiące i marudne. Na rynku dostępnych jest wiele książeczek o tej tematyce. Dobrze jest pokazać małemu pacjentowi zdjęcia gabinetów stomatologicznych i sprzętu, który może być używany. Dobrą metodą na oswojenie tematu leczenia zębów, może być wspólna zabawa w dentystę. Można zbadać stan uzębienia ulubionej maskotki czy pozwolić dziecku na przegląd własnych zębów. Kolejna ważna sprawa to wybór odpowiedniego gabinetu i personelu. Warto zasięgnąć opinii o miejscu, do którego chcemy się udać. Najlepiej, aby na wizytę adaptacyjną z dzieckiem wybrał się rodzic, dla którego sytuacja jest mniej stresująca. Maluch od razu wyczuje zdenerwowanie u swojego opiekuna. Spokój i opanowanie jest kluczem do sukcesu.

Jak wygląda wizyta adaptacyjna u dentysty?

Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty powinna być przyjemna i bezstresowa. Na ogół trwa ona około 20 minut. Warto wybrać stomatologa z odpowiednim podejściem do dzieci. Spokojnie wytłumaczy on, na czym polega jego praca i zapozna malucha ze sprzętem, którego będzie używał. Najczęściej taka wizyta ma formę zabawy i pozwala dziecku nabrać zaufania do personelu. Wszystko przedstawione jest w sposób jak najbardziej zrozumiały dla małego pacjenta. Korzysta on z fotela stomatologicznego, który porusza się w górę i na dół. Dla dziecka jest to bardzo atrakcyjne. Celem wizyty adaptacyjnej jest wzbudzenie ciekawości u malucha, tak aby chciał przyjść na kolejną wizytę. Jest ona ważna również dla rodziców. Lekarz przekazuje informacje o stanie uzębienia i czy będzie potrzebne leczenie. Jeśli nie, to i tak za około 4 miesiące warto wybrać się na kolejną kontrolę. Dziecko, które systematycznie odwiedza gabinet stomatologiczny, będzie uważało to za naturalną czynność.