Metody uzupełniania uzębienia
Kategorie:

Metody uzupełniania uzębienia

Jeśli ktoś nie jest zadowolony z wyglądu swojego uzębienia, to ma wiele możliwości, które pozwalają na dokonanie różnych modyfikacji. Za pomocą leczenia ortodontycznego można pozbyć się wady zgryzu. Nie ma także problemu z tym, aby uzupełnić braki w uzębieniu. Niezależnie od tego, czy doszło do utraty jedynki, czy konieczna była ekstrakcja kilku zębów, istnieje wiele sposobów na przywrócenie pięknego uśmiechu. Pora poznać dostępne metody uzupełniania uzębienia w celu znalezienia dla siebie najlepszego rozwiązania.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Do wyboru są różne metody uzupełniania uzębienia. W przypadku podstawowego podziału można mówić o modelach stałych i ruchomych. Każde rozwiązanie ma oczywiście zarówno zalety, jak i pewne wady. Istotne jest to, aby dobrać odpowiednią metodę uzupełniania uzębienia do potrzeb i predyspozycji danego pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście kierowanie się zaleceniami ortodonty. Mają wiedzę i doświadczenia, dlatego jest w stanie udzielić fachowego doradztwa. W przypadku uzupełnienia stałego można zdecydować się na wkłady koronowo-korzeniowe. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś leczył zęby kanałowo. Część korzeniowa jest umieszczana w oczyszczonym kanale. Z kolei część koronowa zastępuje zębinę. Jeśli ktoś ma bardzo zniszczone uzębienie, to warto pomyśleć o wkładach koronowo-korzeniowych.
W sprzedaży dostępne są uniwersalne wkłady, czyli o standardowych kształtach i rozmiarach. Oczywiście nie zawsze będą one pasować. Można wobec zdecydować się na modele indywidualne. Będą one odpowiednie, jeśli korona zęba została w dużym stopniu zniszczona. Ich produkcją może zająć się stomatolog wraz z technikiem. Istotne jest stworzenie odpowiedniego wzorca wkładu, z którego zostanie potem zrobiony odlew z metalu. Ząb musi być oczywiście idealnie dopasowany do wkładu, tworzyć spójną całość. Jeśli ktoś zdecyduje się na standardowe wkłady koronowo-korzeniowe, to może liczyć na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. W przypadku modeli indywidualnych cała procedura wydłuża się, wzrastają także koszty leczenia.
Jaką uzupełnienie protetyczne świetnie sprawdzają się wkłady koronowe. Są one odpowiednie, jeśli doszło do ubytków korony zębów o większej powierzchni. Do produkcji wkładów sięga się po materiały kompozytowe, porcelanowe, stopy metali. Oczywiście dostępne są także modele zrobione z kilku surowców. Wybór wkładów zależy w dużym stopniu od wskazań klinicznych. Bierze się pod uwagę także kwestie ekonomiczne i walory estetyczne. Najtańsze są wkłady kompozytowe. Na ich korzyść przemawia również łatwa naprawa, trwałość. Za najbardziej estetyczne uznaje się wkłady porcelanowe.

Korony i protezy

Do uzupełniania uzębienia stosuje się korony. Są one zaliczane do odbudowy zębów, który uległy mocnemu zniszczeniu na skutek urazu mechanicznego, nieleczonej próchnicy. Konieczne jest jednak to, aby mieć do czego przymocować koronę. Musi wystawać przynajmniej paromilimetrowa część zęba ponad dziąsło. Bez tego korona nie będzie się miała czego trzymać. Do jej produkcji stosuje się różne stopy metali, porcelanę, materiał kompozytowy. Można zdecydować się także na uzupełnienie protetyczne ruchome. Do wyboru są rozmaite rodzaje protez. Za najmniej komfortowe w użyciu uznaje się modele akrylowe. Opierają się one w części lub całości na błonie śluzowej. Niestety żucie jest mocno utrudnione i niewygodne. Proteza akrylowa ma także tendencję do przemieszczania się. Jej podnoszenie się podczas gryzienia jest bardzo uciążliwe. Musi zwykle minąć sporo czasu, aż w końcu uda się dobrze rozdrobnić pokarm.
Innym rozwiązaniem będą protezy szkieletowe. Są one wykonane w dużej mierze z metalu. Można mówić także o mniejszych wymiarach w porównaniu z modelami akrylowymi. Wykonanie podpór sprawia, że proteza nie znajduje się bezpośrednio na śluzówce. Przekłada się to wobec tego na większy komfort użytkowania. Można odczuwać wrażenia zbliżone do tych podczas gryzienia za pomocą prawdziwych zębów. Oczywiście za takie udogodnienia trzeba sporo zapłacić. Modele szkieletowe są droższe od akrylowych parokrotnie. Innym rozwiązaniem będą specjalne protezy ruchome, które w dużej mierze zostają oparte na korzeniach zębów lub na implantach.

Metody uzupełniania uzębienia

Do uzupełniania ubytków zębowych można sięgnąć po mosty. Jest to dobre rozwiązanie przy braku uzębienia. Łączy się trzy korony protetyczne, co ma za zadanie połączenie ze sobą dwóch zębów sąsiadujących z ubytkiem. Kolejną opcją do wyboru będą licówki. Mają one postać bardzo cienkich płytek, które nakleja się bezpośrednio na szkliwo. Służy to do korygowania kształtu zębów, kamuflowania różnych defektów. Do produkcji licówek sięga się po różnego typu materiały. W celu założenia licówek nie trzeba nawet szlifować zębów. Jest to wobec tego małoinwazyjna metoda. Oczywiście nie u każdego można stosować licówki. Nie sprawdzą się one przy mocno zniszczonym zębie, leczonym kanałowo. Najlepszą imitację zębów zapewniają implanty. Jest to najbardziej polecane rozwiązanie na rynku, ale niestety trzeba liczyć się z wysokimi kosztami.