Retencja – aparat ortodontyczny
Kategorie:

Retencja – aparat ortodontyczny

Wiele osób nie wie, czym jest retencja aparat ortodontyczny. Niestety w przypadku zakończenia leczenia trzeba liczyć się z długotrwałym procesem prostowania zębów, a następnie podtrzymywaniem uzyskanych efektów. Jeśli ktoś zaniedba retencję, to musi liczyć się z wystąpieniem szeregu problemów w niedalekiej przyszłości. Niestety istnieje nawet duże ryzyko ponownego skrzywienia zębów, czyli powrócenia wady zgryzu. Po ściągnięciu aparatu stałego nadal trzeba kontynuować terapię, aby uchronić się przed ponownym wystąpieniem problemów z zębami. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat retencji.

Retencja w leczeniu ortodontycznym

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego nadal trzeba liczyć się z koniecznością podtrzymywania efektów. Nawet 2 lata nie wystarczą do tego, aby zęby już na zawsze były idealnie proste. Czymś niezbędnym staje się retencja aparat ortodontyczny. Na szczęście obecnie możliwości jest wiele, wśród nich znajdują się rozwiązania zapewniające pacjentowi duży komfort. Już samo leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym i kosztownym. Początkowo trzeba liczyć się z dolegliwościami bólowymi, otarciami. Niektórym zajmuje sporo czasu przyzwyczajenie się do noszenia aparatu. Trzeba nauczyć się mówienia i gryzienia. Niezbędne staje się także wprowadzenie pewnych zmian w dotychczasowej higienie jamy ustnej.

Dwa lata z aparatem, bo tyle zwykle trwa leczenie ortodontyczne, mogą być już wystarczająco męczące. Niestety po jego ściągnięciu nadal trzeba liczyć się z koniecznością założenia czegoś na zęby. Chodzi tutaj o aparat retencyjny, którego zadaniem staje się utrzymywanie efektów. Bez niego zęby zaczną z czasem wracać na swoje pierwotne miejsce, co będzie oczywiście skutkować cofnięciem się wady zgryzu. Jeśli ktoś chce się przed tym uchronić, to należy trzymać się ściśle zaleceń stomatologa. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego w jamie ustnej nadal zachodzi wiele zmian, dlatego do całkowitego przebudowania i ustabilizowania zębów po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest wdrożenie retencji. Ortodonta po raz kolejny pobiera wyciski, które służą do dopasowania odpowiedniego aparatu retencyjnego.

Ile trwa retencja?

Nie można jednoznacznie określić, ile trwa retencja. Jest to zawsze indywidualna kwestia w przypadku każdego pacjenta. Stomatolodzy zachęcają do dożywotniego stosowania aparatu retencyjnego, oczywiście z przerwami. Ma to na celu utrzymywanie efektów uzyskanych dzięki leczeniu ortodontycznemu. Zęby niestety przesuwają się, wysuwają do przodu. W przypadku retencji można temu skutecznie przeciwdziałać. Kluczowe staje się także to, aby pacjent stosował się ściśle do zaleceń ortodonty. Nie można samodzielnie przerywać retencji.

Jeżeli ktoś miał krzywe zęby przez długi czas, to uzyskanie pięknego uzębienia zajmie sporo czasu. Przyjmuje się, że retencja powinna trwać minimum rok, jeśli leczenie ortodontyczne zostało zakończone po dwóch latach. U jednych osób wystarczy kilka miesięcy retencji. U innych aparat retencyjny będzie musiał być noszony przez kilka lat. Jeżeli ktoś chce mieć pewność, że wada zgryzu nie powróci i nie będzie trzeba ponownie prostować zębów, to powinien liczyć się z dożywotnią retencją. Każdy musi odpowiedzieć sobie sam, czy chce zachować uzyskane rezultaty, czy jednak zaryzykować i zmarnować owoce paroletniego leczenia.

Retencja aparat ortodontyczny – na jakie zdecydować się rozwiązanie?

Retencja aparat ortodontyczny występuje pod wieloma postaciami. Do wyboru są rozwiązania stałe i ruchome, które zawsze dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta, jego preferencji, możliwości, zasobności portfela. Retencja jest niezbędna, dlatego pozostaje zastanowić się nad wyborem odpowiedniego aparatu. Najczęściej wybór pada na stałą szynę. Do jej produkcji sięga się głównie po metal. Szyny retencyjne przykleja się do zębów za pomocą specjalnego kleju stomatologicznego. Niektórzy dentyści stosują do przymocowania materiał kompozytowy lub inny rodzaj masy. Oczywiście jest to całkowicie bezpieczne, nie trzeba martwić się wystąpieniem działań niepożądanych. Zaletą szyny retencyjnej jest to, że pozostaje ona niewidoczna. Umieszcza się ją po wewnętrznej stronie zębów. Nie należy również martwić się tym, że dojdzie do uszkodzenia szkliwa po przymocowaniu szyny. Ma ona postać elastycznego drutu.

Retencja aparat ortodontyczny może być w wersji ruchomej. Świetnie sprawdza się w tej roli tymczasowa płytka zakładana na noc Oczywiście na początku jest używana niemalże przez całą dobę, zdejmuje się ją wyłącznie podczas spożywania posiłków i mycia zębów. Jeśli ktoś szuka wygodnego rozwiązania, to warto polecić mu właśnie płytkę retencyjną. Za jej wyborem przemawia również łatwe utrzymywanie higieny jamy ustnej. Do wyboru są różnego typu płytki. Można zdecydować się na aparat czynnościowy, silikonowy pozycjoner, szynę wykonaną z materiałów termoplastycznych. Stomatolog zawsze doradzi najlepsze rozwiązanie dla danego pacjenta. Drucik na zębach jest czymś stałym, natomiast nakładki i płytki pacjent może w dowolnym momencie zdjąć i założyć we własnym zakresie.