Operacja cofnięcia żuchwy
Kategorie:

Operacja cofnięcia żuchwy

Osobom, które cierpią na poważną wadę zgryzu i zniekształcenia twarzy – pomoże zabieg z zakresu chirurgii szczękowej. W niektórych przypadkach operacja cofnięcia żuchwy jest jedynym ratunkiem. W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega, jaki jest jej przebieg, jakie są wskazania i ile kosztuje. Zachęcamy do lektury.

Operacja żuchwy – na czym polega?

Osteotomia – bo tak nazywa się tę operację polega na przecięciu i wstawieniu (dopasowaniu) w nowym położeniu kości szczęk (górnej to kości szczęki, a dolnej to kości żuchwy). Operację tę wykonuje się w ramach chirurgii szczękowej, kiedy szczęki mają nieprawidłową i nietypową budowę. Wyróżniono dwa rodzaje zabiegów: kiedy pacjent ma cofniętą lub wysuniętą do przodu „brodę”. Zdarza się, że operację należy wykonać na obydwu szczękach. Zazwyczaj przed operacją wymagane jest wieloletnie leczenie ortodontyczne. Należy podkreślić, że zabieg można wykonać wyłącznie osobom dorosłym, u których zakończył się proces rośnięcia kośćca.

Operacja cofnięcia żuchwy – wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia operacji jest progenia i laterogenia. W progenii żuchwa jest zbyt wysunięta do przodu – przed górną szczękę. W przypadku laterogenii żuchwa jest przesunięta na któryś z boków – prawy lub lewy. Operację tę przeprowadza się także u osób, które cierpią na zgryz otwarty i uśmiech dziąsłowy. Niektórzy pacjenci mają tak poważną wadę zgryzu, że widoczne są nieprawidłowości w rysach twarzy – przekłada się to na obniżenie samooceny, utratę pewności siebie i niezadowolenie z wyglądu zewnętrznego. Co więcej, konsekwencjami wady zgryzu i niesymetrycznych rys twarzy są: problemy z oddychaniem, wada wymowy, sposób przeżuwania pokarmu, połykanie, nieprawidłowości stawów skroniowo – żuchwowych, a także choroby przyzębia i próchnica. Niewłaściwe funkcjonowanie stawów skroniowo – żuchwowych są przyczyną bólów migrenowych. Osobom cierpiącym na progenię i laterogenię ścierają się zęby ze względu na mocne zaciskanie.

Jak wygląda operacja cofnięcia żuchwy?

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg szczękowy nacina albo przecina kość żuchwy, rozszerza wyrostek zębodołowy i blokuje pewien fragment kości. Kość żuchwy przesuwa do odpowiedniego miejsca, następnie przykręca śrubami i płytkami wykonanymi z materiału tytanowego. Cięcie żuchwy związane jest z usunięciem zębów – ósemek. Dlatego przed operacją należy wyleczyć i usunąć zęby – zgodnie z planem leczenia. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest cofnięcie żuchwy, która była nieprawidłowo wysunięta do przodu lub na boki.

Zalecenia po operacji

Po operacji prowadzone jest długotrwałe leczenie rehabilitacyjne. Wiąże się to z wieloma wizytami u ortodonty. Całkowity proces przywrócenia właściwych funkcji trwa od około dziewięciu do dwunastu miesięcy. Trzeba być jednak cierpliwym, ponieważ warto poczekać i cieszyć się piękną twarzą. Operacja cofnięcia szczęki pozwala na przywrócenie właściwych funkcji fizjologicznych i poprawia rysy twarzy, co przekłada się na komfort życia.

Po operacji pacjent zostaje kilka dni w szpitalu, dlatego warto ze sobą zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Po osteotomii można przyjmować wyłącznie pokarmy w postaci płynnej – najlepiej przez szeroką rurkę. Po operacji można spodziewać się: bólu, obrzęków, siniaków, krwawienia, problemów z oddychaniem, jedzeniem i piciem, trudności z wypowiadaniem się, problemów z czuciem w obrębie żuchwy i szczęki. Długi jest też czas rekonwalescencji. Powrót do pracy uzależniony jest od zaawansowania operacji oraz rodzaju wykonywanych obowiązków służbowych – możliwy zazwyczaj od miesiąca do trzech.

Ile kosztuje operacja cofnięcia żuchwy?

Operację wykonuje chirurg szczękowy. Zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz leczenie rehabilitacyjne już nie. Warto tę operację wykonać u profesjonalisty z bogatym doświadczeniem. Cena operacji żuchwy zależna jest od stopnia zaawansowania nieprawidłowości w obrębie szczęki. Cena orientacyjna wynosi około 20 tysięcy złotych. Pacjenci, którzy cierpią na wady górnej i dolnej szczęki mogą zdecydować się na zabieg dwuszczękowy – wtedy cena wynosi około 25 tysięcy złotych. Cena zawiera koszt przeprowadzenia operacji, zastosowanych materiałów oraz pobyt w szpitalu. Przed operacją ustalany jest indywidualny plan leczenia, a także zalecenia rehabilitacyjne.

Operacja cofnięcia żuchwy często jest jedynym ratunkiem dla pacjenta, który pozwala na przywrócenie właściwych funkcji fizjologicznych (jak oddychanie, prawidłowa wymowa czy jedzenie), a także niezdeformowany wygląd twarzy. Pomimo długotrwałego leczenia ortodontycznego przed, jak i długiego okresu rekonwalescencji po, wizyt rehabilitacyjnych – warto zdecydować się na tę operację. To walka o nowe, lepsze życie. W Polsce jest wiele ośrodków, które zajmują się wykonywaniem osteotomii. W Internecie można wybrać najlepszą klinikę i najbardziej doświadczonego i uznanego chirurga, który pomoże wrócić do normalności. Cena i długie leczenie to tylko szczegóły, jeśli chodzi o prawidłowe i zdrowe życie.