Jak ważne jest leczenie zgryzu i jak można wyleczyć wady zgryzu?
Kategorie:

Jak ważne jest leczenie zgryzu i jak można wyleczyć wady zgryzu?

Nierówne zęby, zwane również wadami zgryzu, należą do chorób ortodontycznych, które zazwyczaj można z powodzeniem leczyć. Niewyrównanie zęba lub żuchwy w odpowiednim czasie może prowadzić do problemów estetycznych i funkcjonalnych, a także do problemów ze stawem żuchwy, a u dzieci nawet do problemów z rozwojem mowy. W związku z tym bardzo ważne jest wczesne wykrycie wad zgryzu. Jak ważne jest leczenie zgryzu i czy każdą wadę zgryzu można wyleczyć?

Leczenie zgryzu

Istnieje kilka rodzajów wad zgryzu, w tym, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, zgryz głęboki, niewspółosiowość linii środkowej, problemy ze stłoczeniem lub odstępami. Są to różne warianty stanu, w których normalne dopasowanie wymaga, aby górne zęby były nieco wysunięte do przodu niż dolne.

Niektóre przypadki wad zgryzu są wynikiem wrodzonych problemów z budową szczęki, które wymagają korekcji chirurgicznej. Może to odnosić się do różnicy wielkości między górną i dolną szczęką lub między szczęką a wielkością zęba. Ten stan może również prowadzić do nieprawidłowych wzorców zgryzu i stłoczeń zębów.

Wady zgryzu są często diagnozowane podczas rutynowych badań stomatologicznych. Po zbadaniu zębów dentysta może wykonać prześwietlenie rentgenowskie, aby upewnić się, że zęby są prawidłowo wyrównane. Jeśli wykryte zostanie odchylenie od normy, stan zostanie sklasyfikowany w następujący sposób:

– Klasa 1 – najczęstszy rodzaj wady zgryzu, ​​chociaż zgryz jest ogólnie normalny, mogą występować problemy z uciskiem lub odstępem zębów, lub górne zęby mogą nieznacznie zachodzić na dolne. Inne rodzaje wad zgryzu, takie jak rotacje, nakładanie się i zgryzy krzyżowe, również zwykle należą do tej kategorii.

– Klasa 2 – między górną i dolną szczęką występuje duże zachodzenie na siebie. Może to również oznaczać, że dolne zęby trzonowe są ustawione w kierunku szyi, co powoduje tendencję do cofania podbródka.

– Klasa 3 – dolna szczęka jest wystająca, co powoduje jej zachodzenie na górną szczękę.

Chociaż nie każdy ma doskonały zgryz, większość problemów z wyrównaniem zębów jest niewielka i niekoniecznie wymaga interwencji medycznej. Istnieją jednak przypadki, w których wymagane jest leczenie zgryzu.

Jeśli nierówne zęby powodują problemy, czas poszukać profesjonalnej pomocy. Oto niektóre z pilniejszych objawów wad zgryzu:

  • Zmiana wyglądu twarzy

  • Hałas podczas poruszania szczęką
  • Problemy z mową, takie jak seplenienie
  • Trudności w gryzieniu i żuciu

  • Ból lub dyskomfort podczas żucia
  • Częste gryzienie języka lub wewnętrznych policzków
  • Oddychanie przez usta zamiast przez nos

  • Zapalenie dziąseł

  • Problemy z otwieraniem lub zamykaniem ust

Jak wyleczyć zgryz?

Na szczęście w dzisiejszych czasach ortodoncja oferuje dobre możliwości korekcji niewspółosiowości żuchwy lub wad zgryzu. Korekta wad zgryzu wymaga leczenia przez profesjonalnego ortodontę, który może dokładnie zbadać przypadek i stworzyć indywidualny plan leczenia. Ortodontyczne leczenie zgryzu jest zawsze konieczne w celu skorygowania wad zgryzu lub niewspółosiowości żuchwy. W zależności od rodzaju i nasilenia wady zgryzu specjalista musi określić dokładne kroki w celu skorygowania wady zgryzu.

Do leczenia wad zgryzu stosuje się aparaty ortodontyczne, przezroczyste alignery oraz wewnętrzne i zewnętrzne urządzenia do rozszerzania podniebienia. Jeśli problem dotyczy kości szczęki, czasami konieczne jest usunięcie zębów lub chirurgiczne leczenie nierównej szczęki lub zębów (chirurgia ortognatyczna). W każdym razie ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa lub ortodonty, aby leczenie zgryzu było skuteczne.

Jeśli źle ustawione zęby powodują ból z powodu przeciążenia żuchwy lub stawów głowy, pomocna może być również specjalna fizjoterapia.

Czy każdą wadę zgryzu da się wyleczyć?

Niewspółosiowość nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli nie powoduje dyskomfortu. Osoby świadome swoich zębów, mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Należy jednak pamiętać, że leczenie wad zgryzu najlepiej przeprowadzać w młodym wieku. U dzieci silny nacisk aparatów ortodontycznych, takich jak aparaty ortodontyczne, może powodować wzrost zębów we właściwej pozycji. Można również wpływać na kierunek zębów. Dzięki temu wyrównanie zębów uwzględnia naturalny wzrost dziecka, co pomaga w zaplanowaniu skutecznego leczenia. Jednak podczas korzystania z ortodoncji u dorosłych ta elastyczność jest już odebrana, ponieważ nie można wpływać na zęby. Ponadto wywieranie nacisku na zęby może również powodować problemy z powodu recesji dziąseł.
W związku z tym podczas leczenia deformacji u dorosłych konieczne jest wyeliminowanie czynników, które mogą pogorszyć sytuację, takich jak zapalenie dziąseł. Nadmierne zęby w przeludnieniu również muszą zostać usunięte.

Leczenie zgryzu – dla kogo?

Najważniejsze jest jednak to, że leczenie jest dostępne dla każdego. Oznacza to zatem, że z pomocą ortodoncji i najnowszych technologii w zakresie zdrowia zębów, nierówne zęby można skorygować w każdym wieku. Jedynym ograniczeniem jest chęć pacjenta do współpracy w leczeniu. Leczenie może trochę potrwać, jednak lekarze są w stanie rozwiązać te problemy.

Doświadczeni specjaliści znają wszystkie rodzaje niewspółosiowości zębów i sposoby ich leczenia. Ponadto dysponują najnowocześniejszą technologią, która umożliwia diagnozowanie i leczenie szerokiego zakresu przypadków.