Czy w ciąży można chodzić do dentysty?
Kategorie:

Czy w ciąży można chodzić do dentysty? Dlaczego optymalna pielęgnacja zębów jest szczególnie ważna w czasie ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można chodzić do dentysty. Zmiany hormonalne w czasie ciąży wpływają na cały organizm ciężarnej. Te zmiany są również zauważalne w zębach i dziąsłach. W czasie ciąży należy zatem przywiązywać szczególną wagę do optymalnej higieny jamy ustnej, odwiedzać stomatologa i zwracać uwagę na stan swoich zębów i dziąseł.

Leczenie zębów w trakcie ciąży — zapobieganie problemom stomatologicznym w czasie ciąży

Regularna pielęgnacja zębów jest ważna dla zmniejszenia ryzyka zapalenia dziąseł. Kobiety w ciąży powinny poznać niebezpieczeństwa związane z płytką nazębną i kamieniem nazębnym. Dentyści mogą udzielić informacji na temat profesjonalnego czyszczenia zębów. Przyszła mama powinna się upewnić również, że otrzymuje wystarczającą ilość fluoru. Fluor utwardza ​​szkliwo zębów i w ten sposób chroni je przed atakami bakterii próchnicowych. Oprócz pasty do zębów z fluorem, podczas ciąży można również stosować płyn do płukania lub żel z fluorem. Zawarte w nich ilości fluoru są nieszkodliwe dla zdrowia dziecka.

Dobra opieka stomatologiczna podczas ciąży chroni zęby i nienarodzone dziecko. Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej.

Zmiany hormonalne powodują rozluźnienie tkanki łącznej i rozszerzenie naczyń krwionośnych w całym organizmie. To znacznie wpływa również na dziąsła. Dzięki temu bakterie mają łatwiejszy dostęp do dziąseł, co sprawia, że ​​kobiety w ciąży są bardziej podatne na zapalenie dziąseł.

Wiele kobiet w ciąży zmaga się również z nudnościami i wymiotami. Kwas żołądkowy atakuje i osłabia szkliwo zębów. To sprawia, że ​​jest bardziej podatny na próchnicę. Szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży kobiety w ciąży jedzą sporo słodkich przekąsek. Takie zachowanie zwiększa również ryzyko próchnicy zębów.

Wizyta u stomatologa w trakcie ciąży

Organizm kobiety jest w szczególnym stanie podczas ciąży. Każda przyszła mama powinna mieć ten świadomość. Szczególnej uwagi i pielęgnacji wymagają również zęby i dziąsła. Podczas ciąży istnieje zwiększone ryzyko uszkodzeń zębów i dziąseł. Jednak ryzyko to można zminimalizować poprzez odpowiednią edukację i opiekę. Czy w ciąży można chodzić do dentysty? Tak, a nawet należy.

Gabinety dentystyczne oferują kobietom w ciąży specjalne badania kontrolne. Przyszła mama otrzymuje cenne porady na temat ciąży, stomatologii dziecięcej i paradontozy, a także materiały edukacyjne na temat tego, co należy wziąć pod uwagę w czasie ciąży, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej.

Czy w ciąży można chodzić do dentysty? – opieka stomatologiczna podczas ciąży

Zbyt mało uwagi poświęca się opiece stomatologicznej w czasie ciąży. Ponieważ uwalnianie hormonów podczas ciąży zmienia dziąsła, bakterie mogą się namnażać, a w końcu może ucierpieć także życie nienarodzone.

Dziąsła w czasie ciąży są ukrwione, bardziej miękkie, a czasem nieco opuchnięte. Bakterie mogą osiadać i prowadzić do stanu zapalnego. Zwiększone krwawienie dziąseł jest często pierwszą oznaką zapalenia dziąseł (ciążowe zapalenie dziąseł). Substancja zapalna może zakłócać proces porodu i skurcze oraz zwiększa siedmiokrotnie ryzyko przedwczesnego porodu. Bakterie paradontozy mogą zatem powodować poronienia.

Opieka stomatologiczna w czasie ciąży jest również ważna, ponieważ zwiększa się ryzyko próchnicy zębów. Z powodu ciążowych wymiotów do zębów dostaje się kwas żołądkowy, który atakuje szkliwo. Noworodek początkowo nie ma bakterii w ustach, dostają się one do jamy ustnej dziecka dopiero w kontakcie z otoczeniem. Bakterie matki osadzają się w ustach dziecka. Aby zapobiec zakażeniu, kobiety w ciąży powinny rozpocząć profilaktykę próchnicy jeszcze przed ciążą.

W czasie ciąży należy przynajmniej dwukrotnie poddać się profesjonalnemu czyszczeniu zębów w gabinecie stomatologicznym — raz na początku i raz w drugiej połowie ciąży.

Zwiększony apetyt na słodycze zwiększa również ryzyko próchnicy zębów. Lepiej raz dziennie zjeść coś słodkiego, a potem umyć zęby, niż ciągle podjadać słodycze i pić słodkie napoje. Dieta bogata w witaminy i błonnik z dużą ilością owoców i warzyw jest lepsza dla zębów, zarówno mamy, jak i dziecka.

Regularne mycie zębów i czyszczenie przestrzeni między zębami chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Jak dbać o zęby w ciąży?

1. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. 

Nie zastanawiaj się, czy w ciąży można chodzić do dentysty, tylko regularnie sprawdzaj stan swoich zębów i dziąseł u profesjonalisty. Dentyści zalecają dwie wizyty kontrolne w czasie ciąży.

2. Stosuj pastę z fluorem

Należy również używać pasty do zębów z fluorem do pielęgnacji zębów i raz w tygodniu używać żelu z fluorem. Fluoryzacja jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli cierpisz na nudności. Fluor naprawia szkliwo uszkodzone przez kwas żołądkowy. Płyn do płukania jamy ustnej z fluorem wzmacnia szkliwo zębów.

3. Oczyść swoje przestrzenie międzyzębowe

Aby zachować zdrowe dziąsła, codziennie czyść przestrzenie między zębami przy pomocy nici dentystycznej i szczoteczki międzyzębowej. Codzienne czyszczenie zapobiega wnikaniu bakterii do hormonalnie opuchniętych dziąseł.

Jeśli to możliwe, nie należy przeprowadzać rozległego leczenia stomatologicznego u kobiet w ciąży. Niemniej jednak w niektórych przypadkach bardzo ważne może być złagodzenie objawów.