Paradontoza - objawy choroby
Kategorie:

Paradontoza – objawy choroby

Paradontoza to bardzo niebezpieczna choroba, która w dużym stopniu wpływa na komfort życia pacjentów. Paradontoza objawy choroby – co warto wiedzieć?

Jak zaczyna się paradontoza?

Paradontoza to choroba, która rozwija się bardzo powoli, dlatego też odkrycie problemu z nią związanego może być skomplikowane.
Pierwsze etapy tej choroby to po prostu krwawienie dziąseł i uczucie dyskomfortu, które najczęściej idzie w parze z pogarszającym się stanem zdrowia pacjenta. W przypadku pojawienia się takich objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, który dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu będzie mógł szybko zareagować. Co ciekawe, według statystyk, aż co druga osoba dorosła może doświadczać problemów z tą chorobą. Paradontoza objawy choroby są bardzo różne i zależą od płci oraz innych cech indywidualnych. Wielu pacjentów popełnia ogromny błąd myśląc, że te objawy są związane z chwilowym wystąpieniem stanów zapalnych lub też są po prostu efektem złej techniki mycia zębów.

Z czego robi się paradontoza?

Paradontoza wywoływana jest najczęściej złą higieną jamy ustnej. Można przez to rozumieć albo złe techniki mycia zębów, albo stosowanie nieodpowiednich środków. Choroba jest silnie powiązana z bakteriami, które jak wiadomo, usunąć można, stosując odpowiednie techniki mycia zębów. Kamień na zębach to siedlisko bakterii, które dosłownie zjadają płytkę nazębną, a następnie powoli infekują dziąsło, przechodząc następnie do kości, która niszczy się i powoduje rozchwianie zębów. Paradontoza objawy choroby są wynikiem podrażnień dziąseł. Co ciekawe, pojawienie się paradontozy może mieć związek z paleniem papierosów oraz oddychaniem przez usta. Warto nadmienić, że choroba ta pojawia się również w przypadku chorób ogólnoustrojowych.

Co to jest paradontoza i jak wygląda?

Do najczęstszych objawów można zaliczyć krwawienie oraz obrzęk dziąseł, które mogą być również mocno zaczerwienione. Powoli odsłonięte zostaną szyjki zębowe, co będzie wiązało się również z wydłużeniem koron zębowych. Zęby mogą się przemieszczać, co może powodować ich utratę lub równie tragiczne rozchwianie. Z ust wydobywał się będzie nieprzyjemny zapach, a zęby będą ogólnie podatne na zmiany temperatury. Żadnego z tych objawów nie można ignorować, ponieważ im szybciej skonsultujemy się ze stomatologiem, tym większa szansa na to, że uchronimy się przed utratą zębów.

Leczenie paradontozy

Leczenie tej choroby oraz skuteczność tego leczenia zależne jest od tego, w jakim stadium zaawansowania się znajdujemy. Nie warto popełniać błędu polegającego na stosowaniu bardzo rozreklamowanych past oraz środków higienicznych, które mają w jakiś niewyjaśniony sposób zahamować postępowanie choroby. Oczywiście stosowanie tych środków może załagodzić niektóre objawy, lecz jedyną drogą do wyleczenia paradontozy jest leczenie u stomatologa. Niezwykle ważne jest szybkie zareagowanie na pierwsze objawy, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł prowadzić może do problemów związanych z ogólnym zdrowiem. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym mogą skutecznie pomóc we wczesnym wychwyceniu nieprawidłowości.