Odpryski szkliwa na zębach
Kategorie:

Odpryski szkliwa na zębach

Odpryski szkliwa na zębach to niegroźny dla zdrowia defekt wizualny, który dla wielu osób stanowi duży problem, tylko wtedy kiedy występuje na przednich zębach. Odprysków nie należy jednak ignorować, ponieważ informują, że z naszym uzębieniem czy stylem życia jest coś nie tak.

Czy można naprawić uszkodzone szkliwo?

Zęby to najtwardsza tkanka naszego organizmu, która niestety nie ma możliwości samodzielnej regeneracji. Oznacza to, że odpryski szkliwa na zębach zostaną z nami na zawsze, jeśli nie skorzystamy z zewnętrznej pomocy stomatologa, który może uzupełnić te ubytki.

Tak więc uszkodzone szkliwo możemy naprawić jedynie w gabinecie stomatologicznym, a są na to trzy sposoby: miejscowe uzupełnienie fluorem, lakowanie oraz wypełnienie. Każdorazowo proces zaczyna się od oczyszczenia powierzchni zęba, sprawdzenia czy nie nie ma w nim ubytków, takich jak próchnica i finalnego uzupełnienia wybraną metodą. Jeśli na powierzchni zęba jest nadmierny kamień czy rozwinięta próchnica, to pierwszym krokiem jest wyleczenie zęba, a dopiero później uzupełnienie odprysków.

Jak odbudować szkliwo?

Szkliwa nie możemy samodzielnie odbudować, jednak możemy o nie dbać i sprawić, żeby stało się wytrzymalsze. W tym celu należy wzbogacić dietę o nabiał, ponieważ zawiera on wapń oraz witaminę D3, które mają właściwości wzmacniania kości, w tym zębów.

Zapobieganie uszkodzeniom szkliwa

Odpryski szkliwa na zębach powstają w wyniku mechanicznego nacisku, złej diety lub nieodpowiedniej higieny. Pękanie szkliwa w wyniku mechanicznego nacisku oznacza, że nasze zęby są ściśnięte, co powoduje napięcie, w wyniku którego szkliwo odpryskuje. Rozpoznanie takiego problemu prowadzi zwykle do usunięcia ósemek, które najczęściej powodują takie napięcie lub są początkiem leczenia ortodontycznego.

Inną, równie częstą przyczyną, jest spożywanie zbyt dużej ilości kwaśnego lub słodkiego jedzenia, co powoduje zmianę pH jamy ustnej, a to sprzyja powstawaniu drobnoustrojów, które osłabiają i niszczą szkliwo. Tak, więc jeśli chcemy mieć silne i zdrowe szkliwo, to powinniśmy zrezygnować z nadmiaru takiego jedzenia czy picia, a dodatkowo dokładnie płukać jamę ustną po każdym posiłku. Jest to ważne dlatego, że woda wyrównuje pH jamy ustnej, a tym samym zapobiega tworzeniu się drobnoustrojów szkodliwych dla szkliwa.

Finalnie bardzo ważne jest, żeby regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne, ponieważ odpryski na szkliwie są często mało widoczne, a my sami zwracamy zwykle uwagę tylko na zęby przednie, ignorując odpryski pojawiające się na dalszych zębach. Dlatego właśnie warto udać się na wizytę, ponieważ pojawianie się odprysków świadczy o wielu problemach z uzębieniem, a same ubytki sprzyjają powstawaniu próchnicy, która może spowodować stany zapalne i konieczność leczenia kanałowego. Stanom zapalnym towarzyszy zwykle duży ból, a leczenie kanałowe, którego będziemy w takiej sytuacji potrzebować, jest znacznie droższe niż nawet kilka wizyt kontrolnych, czy leczenie odprysków na wczesnym etapie – tak więc nie warto ignorować nawet najmniejszych ubytków.