Jak przekonać dziecko do mycia zębów
Kategorie:

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Dzieci zwykle nie lubią myć zębów. Bardzo często starają się wykręcić przed ich myciem albo też myją zęby szybko i niedokładnie. Efektem tego może być próchnica i ubytki zębowe pomimo tego, że teoretycznie dziecko codziennie myje zęby. Warto więc znać kilka sztuczek, które zachęcą malucha do dokładnego szczotkowania zębów. Jak przekonać dziecko do mycia zębów? Co zrobić, by myło je chętniej?

Dlaczego mycie zębów u małych dzieci jest tak ważne?

Nie można mieć żadnych wątpliwości, że mycie zębów jest ważne i to w każdym wieku. Zęby powinno się szczotkować już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Już wtedy jest on narażony na próchnicę. Oczywiście na tym etapie życia, nie trzeba zastanawiać się, jak przekonać dziecko do mycia zębów, ale po prostu delikatnie, ale dokładnie wyszczotkować ząbki. Później nie jest to już takie proste, ale jest równie ważne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że mleczne zęby są tak samo narażone na próchnicę jak stałe uzębienie. Mogą pojawiać się w nich także ubytki. Co ważne, próchnica z mlecznych zębów może łatwo zostać przeniesiona na zęby stałe, więc będą one od początku wyrzynały się wraz z postępującym rozwojem choroby.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Zachęcenie malucha do mycia zębów nie jest łatwe, ale jest możliwe. Jedną z najprostszych metod jest umożliwienie dziecku samodzielnego wybrania szczoteczki do zębów. Wiele dzieci, kiedy dostanie wymarzoną szczoteczkę do rączki, zdecydowanie chętniej bierze się za szorowanie nią ząbków. Bardzo ważne jest też wyposażenie się w pastę do zębów o atrakcyjnym smaku. Nie ma wątpliwości, że maluchy nie mogą używać pasty miętowej, bo jej smak nie będzie im odpowiadał. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie postawienie na pastę o smaku owocowym np. truskawkowym lub malinowym. Ciekawym pomysłem jest też stosowanie specjalnych kropelek, które dodaje się do wody. Powstały roztwór służy do płukania ust. W kontakcie z płytką bakteryjną i źle umytymi zębami płyn barwi się na niebiesko lub zielono. Stąd też od razu wiadomo, gdzie trzeba poprawić i mocniej wyszczotkować zęby. Dobrą praktyką jest też czytanie książeczek na temat mycia ząbków oraz słuchanie piosenek zachęcających do szczotkowania. Dla dorosłego mogą one wydawać się śmieszne, ale malucha mogą przekonać do tego, że mycie zębów jest świetną zabawą.

Zabawy i gry dla dzieci dotyczące mycia zębów

Jeśli zastanawiasz się, jak przekonać dziecko do mycia zębów, to koniecznie musisz poznać gry i zabawy z tym związane. Najprostsza zabawa polega na ogłoszeniu konkursu na to, kto lepiej umyje zęby. Dzieci kochają rywalizację, więc z pewnością będą chciały udowodnić, że są lepsze od mamy lub taty. Można też ustawić minutnik i zachęcić dziecko, by myło ząbki tak długo, aż włączy się alarm. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie nowoczesnych aplikacji na smartphone lub tablet, które zachęcają do tego, by myć ząbki i pokazują jak zrobić to poprawnie. Niektóre takie aplikacje można sparować ze szczoteczką elektryczną, co sprawia, że mycie zębów może zmienić się w grę.