Ile kosztuje odbudowa ukruszonego zęba
Kategorie:

Ile kosztuje odbudowa ukruszonego zęba?

Odbudowa zęba to zabieg, który jest wykonywany w celu poprawy wyglądu uśmiechu pacjenta. Jego pogorszenie może wynikać z różnorodnych przyczyn. Wskazaniem do rekonstrukcji zęba może bowiem być nie tylko ukruszenie zęba, ale również jego pęknięcie, konieczność wyrównania długości zębów czy maskowanie diastemy. Odbudowa zębów pacjentów może przebiegać na różne sposoby, które zależą od oczekiwań pacjentów oraz stanu ich uzębienia. Może to być na przykład: bonding, odbudowa zębów na włóknie szklanym czy na korzeniu. W związku z powyższym wielu pacjentów ma wątpliwości dotyczące tego, ile kosztuje odbudowa ukruszonego zęba.

Co zrobić z ukruszonym zębem?

Odbudowa zęba to zabieg, który ma na celu wypełnienie braków w jego strukturze. Tego typu ubytki mogą być spowodowane różnymi przyczynami, w tym: urazami mechanicznymi, próchnicą czy przeprowadzonym leczeniem kanałowym. Ważne jest jednak to, żeby ilość tkanki zębowej umożliwiała opracowanie stomatologiczne. Materiały wykorzystywane podczas odbudowy są trwałe, nie ulegają przebarwieniom oraz nie powodują uczuleń. Sama odbudowa może obejmować wypełnienie kompozytowe, z wykorzystaniem włókna szklanego, koron zębowych wykonanych z kompozytu lub z porcelany, a także wykonanie licówek, czyli cienkich nakładek przyklejanych do powierzchni zębów. To ile kosztuje odbudowa ukruszonego zęba zależy zatem od rodzaju zastosowanej metody.

Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba?

Jak wspomniano powyżej, to ile kosztuje odbudowa ukruszonego zęba zależy od rodzaju zabiegu. Odbudowa na włóknie szklanym może być z powodzeniem stosowana w przypadku zmian związanych z leczeniem kanałowym. Włókno szklane jest trwałe oraz podatne na modelowanie podczas wykonywania zabiegu. Dzięki temu istnieje możliwość skutecznej rekonstrukcji zęba. Odbudowa pojedynczego zęba tą techniką to koszt około kilkuset złotych. Bonding polega na wypełnianiu ubytków z użyciem kompozytu. Tego typu zabieg może być z powodzeniem stosowany w celu odbudowy ukruszonego zęba, zamaskowania jego pęknięcia czy przebarwienia, a także w celu wyrównania długości zębów czy ukrycia diastemy. Metoda daje dobre efekty w krótkim czasie, ale niestety nie są one trwałe. Koszt tego zabiegu sięga kilkuset złotych. Odbudowa zębów na korzeniu wykonywana jest wówczas, gdy korona zębów uległa znacznemu uszkodzeniu. Wówczas konieczne jest opiłowanie zęba oraz nałożenie na ten fragment korony zębowej lub licówki.

Licówki – czy warto?

Licówki to cienkie blaszki wykonywane z masy porcelanowej lub z kompozytu. Są one przyklejane przez stomatologa do odpowiednio przygotowanych zębów pacjentów. Co ważne, ich kolor może być zbliżony do naturalnego, dzięki czemu są one prawe niezauważalne. Wykonanie licówek jest bezinwazyjne, a płytki cechuje duża trwałość. Licówki mogą być wykonywane w przypadku konieczności odbudowy zębów z różnorodnych powodów. Może to być na przykład korekta diastemy czy innego nieprawidłowego ustawienia zębów. Poza tym, licówki są wykorzystywane w przypadku licznych wypełnień, ukruszeń, erozji szkliwa oraz ubytków przyszyjkowych. Tego typu metoda odbudowy może być również wykorzystywana w przypadku starcia powierzchni zębów związanego z wiekiem pacjentów. Koszt pojedynczej licówki kompozytowej wynosi kilkaset złotych, podczas gdy cena licówki porcelanowej jest średnio dwa razy wyższa.