Afty na podniebieniu – jak leczyć
Kategorie:

Afty na podniebieniu – jak leczyć?

Afty to pojawiające się w jamie ustnej ranki. I chociaż przybierają one postać naprawdę niewielkich nadżerek, to mogą powodować silne i uprzykrzające życie dolegliwości bólowe. Wiele osób zadaje pytanie o afty na podniebieniu – jak leczyc tę dolegliwość, a także – jak jej zapobiegać? Z racji tego, że afty mogą utrudniać jedzenie, mówienie, a także picie, warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

Skąd się biorą afty?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, skąd biorą się niewielkie nadżerki w jamie ustnej. Przyczyna ich powstawania tak naprawdę nie jest do końca znana. Lekarze jednak wskazują czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju aft. Wpływ na ich pojawianie się ma przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. Uznaje się, że w grupie ryzyka, jeśli chodzi o afty, są osoby, u których występuje zaawansowana próchnica, paradontoza bądź też stany zapalne dziąseł. Owrzodzenia mogą powstawać również na skutek aparatu ortodontycznego, a także źle dopasowanej protezy. Uznaje się także, że afty o wiele częściej pojawiają się u osób prowadzących zestresowany, źle zbilansowany tryb życia. Warto wziąć również pod uwagę czynniki rodzinne oraz skłonności genetyczne do tego typu dolegliwości.

Afty – leczenie

Afty na podniebieniu – jak leczyc tę dolegliwość, by zminimalizować ryzyko jej powracania? A trzeba wziąć pod uwagę, że afty bardzo często mają charakter nawracający. Pomimo tego, że goją się w miarę szybko i nie pozostawiają po sobie śladów, mogą naprawdę utrudnić życie. Na początku warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu aft. Dobrze odwiedzić gabinet stomatologa w celu wyleczenia ubytków zębowych, usunięcia płytki nazębnej, a także kamienia. Osoby, które noszą protezę bądź aparat ortodontyczny powinny udać się do specjalisty w celu sprawdzenia, czy są one odpowiednio dobrane. Na szczęście w aptekach dostępnych jest wiele środków, które mogą wspomóc walkę z aftami. Szczególnie popularne są żele, których stosowanie jest łatwe, a które przynoszą doraźną, szybką ulgę. Pacjenci często stawiają również na płyny odkażające oraz różnego rodzaju spreje.

Sposoby na afty

Afty na podniebieniu – jak leczyc przy pomocy domowych sposobów? Na początku warto podkreślić, że pacjenci, u których afty bardzo często się pojawiają, powinny rozważyć leczenie pod opieką lekarza. Można wykonać badania, które będą miały za zadanie wskazać ewentualne niedobory minerałów i witamin. Lekarz może zalecić preparat, który uzupełni te braki.

W walce z aftami można wspomóc się domowymi sposobami. Mowa tutaj między innymi o płukance z roztworu soli. Sól wykazuje działanie odkażające i przyspiesza proces gojenia. Przydatne mogą okazać się również napary ziołowe – z szałwii, dębu czy też rumianku. Złagodzą one ból, który potrafi być bardzo dokuczliwy. Afty można odkażać przy pomocy patyczka nasączonego wodą utlenioną. Można również przygotować okład z torebki herbaty po zaparzeniu.

Podsumowując, afty mogą wydawać się pozornie niegroźną dolegliwością, jednak powodują one znaczny dyskomfort, a czasem – bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie.