Dentofobia u dzieci - jak sobie z nią radzić?
Kategorie:

Dentofobia u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Dentofobia u dzieci, jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Jednak nie tylko u dzieci możemy ją spotkać, bo także wielu dorosłych cierpi na tę przykrą przypadłość. Musimy jednak wiedzieć, że nie należy jej bagatelizować, bo strach przed wizytą u stomatologa wiąże się z pogorszeniem zdrowia jamy ustnej, co powoduje, że w przyszłości będziemy musieli jeszcze częściej odwiedzać gabinet dentystyczny. Dentofobia, niezależnie od tego, czy mówimy o przypadłości spotykanej u dzieci, czy u osoby dorosłej, to nerwica lękowa przed wizytami u dentysty. Lepiej jednak pokonywać strach, niż doprowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia jamy ustnej, który będzie bardzo trudny do wyleczenia.

Co to za choroba dentofobia?

Bardzo wiele osób nie wie, że strach przed wizytą u dentysty ma swoją nazwę i brzmi ona właśnie dentofobia. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, odczuwają realne objawy takie jak, biegunka, mdłości, trzęsienie rąk, a także duszności. Wszystkie te dolegliwości możemy bardzo łatwo porównać do nerwicy lękowej, jednak tutaj nie pojawiają się one na co dzień, tylko kiedy mamy przed sobą wizytę u dentysty. Musimy wiedzieć, że chorobę możemy spotkać u dorosłych, jednak coraz częściej dentofobia u dzieci jest zauważalna. Warto w tym przypadku nauczyć się z nią radzić, a także dowiedzieć się, jak pomóc własnemu dziecku, uporać się z tym problemem.

Jakie są objawy dentofobii?

Objawy dentofobii to przede wszystkim duszności, biegunka, wymioty, a także inne w zależności od osoby przypadłości, które przypisuje się nerwicy lękowej, niezależnie o jakim podłożu. Musimy jednak wiedzieć, że nerwicę należy leczyć, a nie starać się przekonać dziecko, aby przestało obawiać się wizyt u dentysty. To może okazać się krokiem niewystarczającym i niestety czekając, jeszcze bardziej pogłębimy problem. Warto wybrać się z wizytą do psychologa. To bowiem właśnie on powie nam, jak postępować z dzieckiem, które cierpi na dentofobię, a także, jak radzić sobie z nią na co dzień. Unikanie wizyt u stomatologa niestety może okazać się najgorszym rozwiązaniem, bo jeszcze bardziej pogorszymy zdrowie jamy ustnej.

Leczenie dentofobii u dzieci

Dentofobia u dzieci często objawia się zupełnie tak samo, jak każda inna nerwica lękowa, niezależnie o jakim podłożu. Należy więc radzić sobie z nią poprzez terapię, która pozwoli na opanowanie strachu. Jednak wizyty u psychologa to nie wszystko, należy przede wszystkim od samego początku pozytywnie nastawiać dziecko, przed wizytami w gabinecie stomatologicznym. W domu bawić się z dzieckiem w dentystę, aby pociecha mogła zobaczyć, że zabiegi, które się tam wykonuje, nie są przerażające, czy bolesne. Tylko w ten sposób można pokonać strach i sprawić, że każda kolejna wizyta w gabinecie stomatologicznym, będzie z o wiele mniejszym strachem. Nie możemy jednak bagatelizować tych objawów, aby nie pozostawić dziecka samemu sobie z problemem, który przejdzie z nim w dorosłość i sprawi, że niestety znacznie pogorszy się zdrowie jamy ustnej.