Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?
Kategorie:

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Bardzo wielu pacjentów boi się wszelkich zabiegów, którym muszą zostać poddani w gabinecie dentystycznym. Musimy jednak wiedzieć, że strach i lęk da się zniwelować, poprzez podanie odpowiednich środków. Kiedy odczuwamy lęk, to zastanawiamy się także, czy sedacja wziewna jest bezpieczna i nie będziemy odczuwać żadnych efektów ubocznych z powodu jej podania. Nie musimy jednak zupełnie obawiać się ewentualności, która mogłaby spowodować u nas jakiekolwiek efekty uboczne. Lekarz bowiem wie, jakie środki powinny zostać wykorzystane w naszym przypadku, a także, w jakich ilościach, aby było to dla nas w pełni bezpieczne, co jest kluczowe.

Na czym polega sedacja?

Sedacja polega na podaniu środków, które mają zniwelować strach pacjenta przed poszczególnym zabiegiem, a także zmniejszyć ból i rozluźnić osobę, na której mają zostać wykonane, wymagane zabiegi. Musimy więc wiedzieć, że jest to działanie pomocne, a w wielu przypadkach także niezbędne. Szczególnie kiedy mamy do czynienia z pacjentem, który cierpi na dentofobię i każda wizyta u dentysty, okalana jest strachem i lękiem, który powoduje fizyczne objawy.

Zastosowanie sedacji wziewnej w stomatologii

Kiedy wybieramy się do dentysty i chcemy poprosić o podanie nam środków rozluźniających, to zastanawiamy się często, czy sedacja wziewna jest bezpieczna. W tym przypadku podawany nam jest najczęściej gaz rozweselający w odpowiedniej dawce, aby całość była dla nas w pełni bezpieczna. W stomatologii jest to bardzo przydatny sposób, bo nie ma chyba lekarza, który jest równie mocno kojarzony ze strachem i bólem. Nie musimy jednak obawiać się, że przeżyjemy traumę, czy ból będzie nie do wytrzymania i w tym może nam pomóc między innymi właśnie sedacja wziewna. Warto więc ją wykorzystać, tym bardziej że kiedy gaz zostanie podany w odpowiedniej dawce, to pacjent nie odczuje żadnych efektów ubocznych. Możemy jednak dostrzec, że w czasie jego wykonania będziemy odczuwać zdecydowanie mniejszy dyskomfort, lęk pacjenta zostanie zniwelowany, dzięki czemu nie będziemy musieli przeżywać negatywnych emocji aż tak dotkliwie.

Rodzaje sedacji

W stomatologii wyróżniamy różne rodzaje sedacji, które mogą zostać podane pacjentowi. Pacjenci zastanawiają się, czy sedacja wziewna jest bezpieczna, bo to ją stosuje się najczęściej. W tym przypadku podawany jest gaz rozweselający w poszczególnej dawce, bezpiecznej dla pacjenta. Wyróżniamy także sedację dożylną, gdzie podaje się pacjentowi leki przeciwbólowe, a także farmakologiczną, jednak tutaj również podawane są środki wyłącznie dożylnie. To jaka sedacja zostanie dobrana, decyduje lekarz stomatolog. Musimy wiedzieć, że wiele zależy od wagi pacjenta, rodzaju zabiegu, a nawet wieku osoby, która będzie miała mieć wykonany zabieg. Najważniejszą więc kwestią jest, aby wybrać się do stomatologa, który sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się samego zabiegu, a także przede wszystkim, zostanie on wykonany na tyle dokładnie, że nie będziemy musieli go w przyszłości powtarzać.