Czy można wybielać zęby z plombami?
Kategorie:

Czy można wybielać zęby z plombami?

Zdrowe i piękne zęby są celem i marzeniem wielu pacjentów zgłaszających się do gabinetów stomatologicznych. Elementem podejmowanych przez stomatologa działań jest zatem w wielu wypadkach usuwanie ubytków próchnicowych, stosownie plomb dentystycznych oraz zabiegi zmieniające kolor szkliwa. Wówczas dość często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy można wybielać zęby z plombami.

Wybielanie plomby w zębie – jak wybielić plomby?

Próchnica jest chorobą dotykającą znaczną część populacji. Z tego powodu w wielu wypadkach konieczne jest podejmowanie leczenia obejmującego usuwanie ubytków oraz zakładanie plomb. Pacjenci mają wówczas wątpliwości dotyczące tego czy można wybielać zęby z plombami. Otóż, należy podkreślić, że wyleczenie zmian próchnicowych oraz uzupełnienie ewentualnych ubytków jest absolutnie konieczne przed wykonywaniem zabiegów mających na celu wybielenie szkliwa zębów.

Ubytki mogą bowiem powodować nadwrażliwość zębów, która dodatkowo jest potęgowana w czasie zabiegów wybielających. Wówczas pojawia się bardzo silny ból oraz dyskomfort pacjenta. Substancje zawarte w produktach stosowanych podczas wybielania mogą bowiem powodować podrażnienia miazgi znajdującej się wewnątrz zębów. W związku z powyższym można stwierdzić, że sama obecność plomb w zębach nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania. W tym jednak wypadku liczy się jakość zastosowanego wypełnienia oraz staranność przeprowadzonego leczenia. Nie można również zapominać o tym, że w wyniku podejmowanych zabiegów wybielania dochodzi do rozjaśnienia jedynie samego szkliwa zębów.

Znajdujące się w nich plomby pozostają w oryginalnym kolorze, który wybierany był w odniesieniu do pierwotnego koloru zębów pacjenta. Nie ma bowiem sposobu na wybielenie wypełnień. Zawarte w produktach wybielających związki, takie jak na przykład: nadtlenek wodoru, nadtlenek karbamidu, nadboran sodu czy nadwęglan sodu nie wpływają bowiem na strukturę i kolor substancji tworzących plombę. Nie są one również w stanie wybielić martwych zębów. Z tego powodu mało estetycznym efektem wybielania zębów mogą być ciemniejsze plomby, które widoczne są podczas rozmowy czy w czasie uśmiechu.

Wybielanie zębów a wymiana plomb

Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy można wybielać zęby z plombami, warto zastanowić nad możliwym postępowaniem. W tym wypadku jedyną możliwością jest wymiana plomb na nowe, których odcień zgodny będzie z wybielonym szkliwem pacjenta. Oczywiście decyzja ta pozostaje w gestii pacjenta i dotyczy zwykle jedynie wypełnień, które są widoczne. Inne wypełnienia, które mniej rzucają się w oczy warto pozostawić. Z wymianą plomb warto jednak zaczekać, ponieważ świeżo wybielone zęby cechują się dużą nadwrażliwością, która może powodować duży dyskomfort pacjenta nawet podczas codziennej aktywności.

Wybielanie plomby – podsumowanie

Wybielanie zębów jest zabiegiem, który pozwala poprawić wygląd uzębienia pacjenta. Wiąże się ono jednak z koniecznością uprzedniego wyleczenia ewentualnych zmian próchnicowych oraz starannego wypełnienia ubytków. Efekt końcowy wybielania może być pogorszony z uwagi na to, że plomby nie podlegają wybieleniu wraz ze szkliwem. W niektórych wypadkach konieczna zatem może okazać się wymiana przynajmniej części wypełnień.