Zapalenie zębów mądrości - objawy i przyczyny
Kategorie:

Zapalenie zębów mądrości – objawy i przyczyny

Zęby mądrości często powodują kłopoty — nie mogą znaleźć miejsca w szczęce, zaklinowują się lub ulegają stanom zapalnym. To powoduje ból podczas połykania, mówienia i żucia. Jednak nie wszystkie zachowują się w ten sam sposób. Część ludzi ma cztery zęby mądrości. Niektórzy nie mają żadnego, u innych rozwijają się tylko dwa. Zapalenie zęba mądrości objawy może dawać różne. Kiedy się tylko pojawią, należy skontaktować się z dentystą.

Zapalenie zęba mądrości objawy

Zęby mądrości czasami powodują stan zapalny. Możliwe są również obrzęki w okolicy żuchwy i krwawienie z dziąseł. Jeśli korzeń sąsiedniego zęba jest uszkodzony, dochodzi do zapalenia korzenia zęba.

Zęby mądrości, wyrżnięte częściowo, mają kieszonkę dziąsłową, która może ulec zapaleniu. Ponieważ w tej kieszeni szybko gromadzą się resztki jedzenia, gnieżdżą się tam bakterie. Prowadzi to do stanu zapalnego, który często obejmuje również dziąsła wokół zęba mądrości. W takim przypadku dentysta powinien natychmiast interweniować. W rzadkich przypadkach bakterie przedostają się do krwiobiegu i są wypłukiwane do innych narządów.
Zapalenie zębów mądrości jest dość powszechne, ponieważ nierzadko zdarza się, że tzw. ósemki nie mieszczą się w kości szczęki. Dlatego wiele zębów mądrości jest usuwanych między 18 a 23 rokiem życia.

Zapalenie zęba mądrości objawy może dawać bardzo różne. W przypadku wielu z nich nie jest od razu oczywiste, że ból może być spowodowany zapaleniem zębów mądrości.

Typowe objawy zapalenia zębów mądrości to:

  • ból ucha
  • ból szczęki
  • uczucie ucisku w szczęce
  • bół głowy
  • powiększone węzły chłonne
  • ograniczona funkcja żucia
  • gorączka (w zaawansowanym zapaleniu)
  • ropne zapalenie z nieświeżym oddechem
  • trudności w połykaniu

Dentysta poprzez dokładne badanie może dowiedzieć się, czy objawy są związane z zapaleniem zębów mądrości, czy mają inne przyczyny.

Zapalenie zęba mądrości — przyczyny

Zęby mądrości często nie pasują do szczęki, ponieważ są za małe. Czasami w ogóle nie wychodzą z kości, więc zostają uwięzione w środku lub stają się krzywe. W rezultacie ząb mądrości może pęknąć. Bakterie mogą wtedy przeniknąć przez ranę – rozwija się tzw. zapalenie około wieńcowe. W przypadku zębów mądrości, które nie sięgają całkowicie lub wcale do płaszczyzny zgryzu (tzn. pozostają zamknięte w kości szczęki), mogą również tworzyć się kieszonki, których nie da się oczyścić z zewnątrz, ale do których bakterie z jamy ustnej mogą łatwo dotrzeć. To też może być przyczyna stanu zapalnego.

Czy zapalenie zęba jest niebezpieczne?

Jeśli ząb mądrości jest w stanie zapalnym, w kieszeni zęba może gromadzić się ropa. Z czasem może powstać ropień. Nie można tego lekceważyć, ponieważ zapalenie może się rozprzestrzenić. Szczególnie zagrożone jest wtedy serce i mózg. Ponieważ w przypadku rozprzestrzeniania się stanu zapalnego może dojść do utraty funkcji tych ważnych narządów, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Jak leczyć zapalenie?

Kiedy ząb boli, należy jak najszybciej udać się do dentysty. Jeśli faktycznie jest to stan zapalny zębów mądrości, najpierw oczyszcza się przestrzeń między dziąsłami a zębem, aby wyeliminować bakterie. Jeśli wydzieliny już się nagromadziły, czasami trzeba naciąć dziąsła, aby umożliwić odpływ płynu z rany. Następnie w ranie umieszcza się niewielki drenaż, który jest pokryty środkiem dezynfekującym. Po takim zabiegu ból często ustępuje. W kolejnych dniach usuwa się drenaż. W bardzo ciężkich przypadkach z silnym bólem można również przepisać antybiotyk. Wskazane jest również przyjmowanie środków przeciwbólowych w celu przeciwdziałania bólowi.

W większości przypadków usunięcie płynu z rany nie wystarczy. Ponieważ doświadczenie uczy, że zęby mądrości, które raz zostały zainfekowane, zrobią to ponownie, dlatego w większości przypadków sensowne jest usunięcie zęba mądrości.