Co to jest choroba bruksizm?
Kategorie:

Co to jest choroba bruksizm?

Wiele osób musi borykać się z przypadłością, która od dawna jest uznawana za chorobę, którą trzeba wyleczyć. Kiedy mamy problem z nocnym ściskaniem żuchwy, a także zgrzytaniem zębami, to warto dowiedzieć się, co to jest choroba bruksizm, bo może okazać się, że to ona nas dotyczy. Dowiemy się nie tylko, jak sobie z nią radzić, ale także, jakie metody leczenia okazują się w tej sytuacji najbardziej skuteczne. Musimy bowiem działać szybko, bo bruksizm nie tylko powoduje, że nasze zęby zaczynają wyglądać o wiele gorzej, ale także przede wszystkim możemy zauważyć zmiany w stawach żuchwowych. Wiele osób, które muszą borykać się z bruksizmem na co dzień zauważają u siebie także bóle szczęki i głowy. Warto więc jak najszybciej pozbyć się tego problemu.

Bruksizm – charakterystyka choroby

Kiedy chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co to jest choroba bruksizm, to przede wszystkim powinniśmy scharakteryzować wszystkie jej objawy. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy ten problem nas dotyczy, czy też nie. Bruksizm objawia się nie tylko mimowolnym, najczęściej nocnym zgrzytaniem zębami, ale także zaciskaniem szczęki na tyle mocno, że po jakimś czasie możemy zauważyć zmiany w stawach i kościach żuchwowych. Nie należy więc bagatelizować tego problemu, bo im dłużej się z nim borykamy, tym trudniej będzie, nawet po wyleczeniu poradzić sobie z eliminacją skutków bruksizmu.

W jaki sposób objawia się bruksizm?

W wielu przypadkach osoby zastanawiają się, co to jest choroba bruksizm, kiedy zauważą u siebie już skutki mimowolnego zgrzytania i zaciskania szczęką. Tarcie dolnego łuku z górnym powoduje także ścieranie się szkliwa i powolne zanikanie zębów, które stają się zdecydowanie mniejsze. Bardzo duży odsetek osób, które borykają się z tym problemem na co dzień, dopiero widząc u siebie te objawy, zaczynają sprawdzać, skąd się wzięły i jak sobie z nimi poradzić. Przyczyna bruksizmu jest bowiem u każdej osoby inna i w każdym przypadku będzie potrzebna zupełnie inna metoda leczenia. Nie warto jednak z tym zwlekać, bo skutki długotrwałego bruksizmu, to nie tylko zniszczenie uzębienia, ale także zmiany w stawach kości żuchwy. Może powodować to nie tylko dolegliwości bólowe, ale także niekorzystne zmiany estetyczne.

Leczenie bruksizmu

W każdym przypadku leczenie musi odbywać się indywidualnie do każdego pacjenta. Kiedy przyczyną jest stres, to należy skorzystać z terapii, która nauczy, jak sobie z nim radzić. Często okazuje się, że przyczyną bruksizmu jest wada zgryzu i kiedy się z nią borykamy, to konieczne będzie skorzystanie z leczenia ortodontycznego. Nie rzadko okazuje się, że konieczna będzie nie tylko metoda leczenia w formie terapii, ale także środki farmakologiczne zmniejszające napięcie w kościach żuchwy. Ostateczną metodę leczenia jednak dobiera lekarz, który znajdzie przyczynę i indywidualnie do każdego pacjenta będzie w stanie dobrać to, co sprawdzi się zdecydowanie najlepiej. Wszystko bowiem zależy od przyczyny bruksizmu i od stopnia zaawansowania choroby.