Co na zgrzytanie zębami u dziecka?
Kategorie:

Co na zgrzytanie zębami u dziecka?

Zgrzytanie zębami u dzieci ma różne podłoże, a także występuje w bardzo wielu przypadkach. Nie da się jednak znaleźć jednoznacznej przyczyny u każdej osoby. Musimy drogą eliminacji dowiedzieć się, co jest powodem zgrzytania, aby wiedzieć, co na zgrzytanie zębami u dziecka okaże się najbardziej skuteczne. Tylko tak trwale usuniemy przyczynę problemu i nie narazimy naszej pociechy na problemy związane z tą z pozoru blachą przypadłością. Musimy wiedzieć, że zgrzytanie to nie tylko powód ścierania się szkliwa, które staje się o wiele bardziej podatne na uszkodzenie. Problemów z tym związanych jest o wiele więcej, dlatego bezwzględnie należy wyeliminować przyczynę zgrzytania, aby raz na zawsze pozbyć się tego problemu u naszej pociechy.

Skąd się bierze zgrzytanie zębami u dziecka?

Wielu rodziców skupia się na tym, co na zgrzytanie zębami u dziecka sprawdzi się najlepiej. Jednak często nie musimy wykonywać skomplikowanych zabiegów, aby pozbyć się problemu. U wielu maluchów, a także starszych dzieci, zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu, a także nadmiernych bodźców, z którymi dziecko nie jest w stanie sobie poradzić. Jednak w wielu przypadkach przyczyna, jest o wiele bardziej złożona. Może być przyczyną wady zgryzu, co powoduje, że nie pozbędziemy się zgrzytania zębami, bez skorzystania z leczenia ortodontycznego. Nie da się jednak jednoznacznie określić przyczyny zgrzytania, bez wizyty u dobrego stomatologa.

Metody leczenia zgrzytania zębami

Kiedy zastanawiamy się, co na zgrzytanie zębami u dziecka okaże się najlepsze, to przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Należy wiedzieć, że w bardzo wielu przypadkach musimy ustalić najpierw przyczynę problemu, bo często okazuje się, że będzie potrzebna wizyta u psychologa, który pozwoli na nauczenie się, jak radzić sobie ze stresem u dziecka. Kolejną metodą leczenia jest to ortodontyczne, kiedy przyczyną zgrzytania jest wada zgryzu. Najbardziej powszechną metodą jest jednak wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięsień żuchwy. Dzięki temu staje się on mniej ruchomy i nie ma możliwości tak swobodnego zgrzytania zębami u dziecka. Efekt zabiegu jednak utrzymuje się maksymalnie 3 miesiące. Musimy uprzednio sprawdzić, co jest jednak przyczyną zgrzytania i czy jesteśmy w stanie ją wyeliminować, a nie maskować objawy.

Jakie konsekwencje niesie za sobą zgrzytanie zębami

Musimy wiedzieć, że zgrzytanie zębami to nie tylko problem, który niszczy szkliwo dziecka, ale także powoduje bóle szyi i karku. Możemy także spodziewać się bóli głowy i trudnościami w jej poruszaniu, kiedy problem zgrzytania będzie rzeczywiście trwał bardzo długo. Najgorsza jest jednak kwestia ścierania zębów, które stają się przez to o wiele bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia. Musimy więc zrobić wszystko, aby jak najszybciej uporać się z problemem zgrzytania, bo tylko tak będziemy w stanie uchronić nasze dziecko, przez rozmaitymi dolegliwościami opisanymi wyżej. Dolegliwość, jaką jest zgrzytanie zębami, tylko z pozoru bowiem jest błaha.