Przebarwienia na zębach stałych u dzieci
Kategorie:

Przebarwienia na zębach stałych u dzieci – przyczyny, zagrożenia, postępowanie

Stałe zęby mamy dane raz na całe życie. Dobry stan uzębienia to gwarancja dobrego komfortu życia niezależnie od naszego wieku. Dobrym stan zębów utrzymuje się tym dłużej, im lepiej o zęby zadbamy w młodym wieku. Na samym początku etapu naszego życia, w którym posiadamy już zęby stałe, nie wszystko zależy od nas, a bardzo wiele od naszych rodziców. Kiedy my sami jesteśmy rodzicami, powinniśmy zwracać uwagę bacznie na uzębienie naszych pociech, a szczególnie na przebarwienia na zębach stałych u dzieci.

Białe przebarwienia na zębach u dzieci

Zęby naszych dzieci mogą się odbarwiać. Dobrze jest jednak wiedzieć, kiedy należałoby się skontaktować z lekarzem stomatologiem, aby skonsultować powstałe zmiany. Pierwsze z dwóch najczęstszych odbarwień, z jakimi się spotykamy u dzieci, to białe przebarwienia na zębach stałych U dzieci potrafią się one pojawić dość często. Takie białe odbarwienia mają najczęściej dwie przyczyny.

Pierwszą bardzo powszechną przyczyną powstawania wspomnianych zmian w kolorze jest niedobór wapnia. Wapń jest składnikiem mineralnym, który wpływa w sposób najbardziej znaczący na kondycję zębów, dlatego jego niedobory są naprawdę niebezpieczne. Białe plamki świadczą o lokalnym odwapnieniu szkliwa, co niestety jest określane jako stan przed próchnicowy.

Druga ważna przyczyna powstawania białych plamek na zębach to fluoroza. W tym wypadku mamy do czynienia z nadmiernym przyswojeniem pierwiastka, którym jest fluor. Fluor dla naszego uzębienia jest składnikiem bardzo pozytywnym. Białe plamki wynikające z nadmiernej ilości fluoru nie są niczym groźnym. W praktyce występują również dość rzadko. Najczęściej po dodatkowej suplementacji fluorem.

Żółte zęby u dzieci

Przebarwienia na zębach stałych u dzieci, charakteryzujące się żółtym odbarwieniem są dość powszechne, a przyczyny mnogie. Przyczynami mogą być na przykład dieta oraz niewystarczająca dbałość higienę jamy ustnej. Wiele produktów spożywanych przez dzieci może szkliwo odbarwiać, a niedokładne mycie zębów sprzyja powstawania płytki bakteryjnej.

Do innych przyczyn żółknięcia zębów u dzieci można zaliczyć niektóre formy antybiotykoterapii oraz przejście żółtaczki poporodowej.

Kiedy udać się do dentysty

Należy podkreślić, że pojawienie się przebarwienia na zębach stałych u dzieci nie jest powodem do paniki, ale nie powinniśmy też tego bagatelizować. Najlepiej jest po prostu po stwierdzeniu tego faktu, umówić dziecko na wizytę. Tym bardziej jest to potrzebne, jeśli to będzie pierwsza wizyta dziecka u stomatologa. Jeśli wraz z odbarwieniem zębów występują inne objawy, takie jak ból zęba, wówczas taką sprawę powinniśmy jednak potraktować poważniej.

Trzeba też podkreślić, że dzieci powinny stomatologa po raz pierwszy odwiedzić, kiedy jeszcze nie pojawiły się u nich zęby stałe, ponieważ stan zdrowia zębów mlecznych, wpływa znacząco na stan zdrowia zębów stałych. Potwierdza to coraz większa liczba badań naukowych, wśród dzieci.