Podnoszenie dna zatoki szczękowej powikłania
Kategorie:

Podnoszenie dna zatoki szczękowej powikłania

Wielu osobom wydaje się, że stomatolodzy mają dość niewielkie umiejętności, które w gruncie rzeczy ograniczają się do usuwania ubytków i wypełniania leczonych w ten sposób zębów. Jak się jednak okazuje, w gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić znacznie ciekawsze i o wiele bardziej skomplikowane zabiegi. Dobrym tego przykładem jest podniesienie dna zatoki. Podnoszenie dna zatoki szczękowej powikłania, przebieg i zalecenia — co powinny się o tym zabiegu wiedzieć?

Podniesienie dna zatoki szczękowej – jakie są wskazania?

Od czego powinno się zacząć zdobywanie wiedzy na temat zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej? Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby dowiedzieć się, kto takiemu zabiegowi powinien się poddać. Innymi słowy, jakie są konkretnie zalecenia do jego przeprowadzenia.
Jak się okazuje, zdecydowanie najczęściej podnoszenie dna zatoki zalecane jest w sytuacji, gdy dany pacjent chce się poddać innemu zabiegowi, czyli wszczepieniu implantów. Dlaczego istnieje taka zależność? Jak się okazuje, utrata zęba powoduje stopniowe zanikanie kości w miejscu, w którym się znajdował. Nie niesie to ze sobą żadnych poważnych powikłań dla zdrowia, lecz w sytuacji, gdy po latach pacjent będzie chciał dokonać wszczepienia w miejsce utraconego zęba implant, może się okazać, że kość będzie zbyt cienka, aby taki implant utrzymać. Z tego też powodu należy przeprowadzić zabieg podniesienia dna zatoki, co w efekcie umożliwi wszczepienie implantu.

Podniesienie dna zatoki – metoda otwarta i zamknięta – przebieg

Skoro już wiadomo, z jakiego powodu stosuje się taki zabieg, trzeba się teraz dowiedzieć, jak konkretnie jest on realizowany. Jak przebiega podnoszenie dna zatoki?
Jak się okazuje, zabieg ten zrealizowany może być na dwa sposoby, czyli metodą otwartą lub zamknięta. W sytuacji, gdy zanik kości jest stosunkowo niewielki, najczęściej stosuje się podnoszenie metodą zamkniętą. Polega ona na przedostaniu się do zatoki szczękowej poprzez wyrostek zębodołowy. Metoda ta pozwala na podniesienie dna zatoki o około 3 milimetry. Jeśli jednak ubytek ten jest znaczny i 3 milimetry nie będą wystarczające, w takim wypadku niezbędne stanie się wykonanie zabiegu otwartego. Mowa jest w tym wypadku o operacji chirurgicznej, która polegać będzie na oddzieleniu kości od błony śluzowej, a następnie wypełnienie ubytku odpowiednim materiałem przypominającym kość.

Podnoszenie dna zatoki szczękowej powikłania

Widząc, jak zaawansowanym zabiegiem jest uzupełnienie ubytku w kości po utraconym zębie, naturalne staje się pytanie, czy wiąże się to z jakimi powikłaniami. Czy jest to niebezpieczne? Podnoszenie dna zatoki szczękowej powikłania — co należy wiedzieć?
Niezależnie czy wykorzysta się metodę zamkniętą, czy też otwartą, zawsze istnieje ryzyko przerwanie błony śluzowej, którą jednak da się łatwo uzupełnić. Oczywiście standardowo przy takich zabiegach po ustąpieniu działania środków bólowych pacjent przez kilka dni odczuwać będzie dość spory ból. Jeśli nie będzie on stopniowo zanikał, należy udać się do stomatologa na kontrolę.