O zęby trzeba odpowiednio dbać, jeśli mają posłużyć przez wiele lat. Niestety u niektórych osób pojawiają się rozmaite problemy z uzębieniem, zalicza się do nich między innymi nadwrażliwości na zimno, ciepło, działanie kwasów. Wiąże się to oczywiście z większym lub mniejszym dyskomfortem dla pacjenta. Należy temu przeciwdziałać, aby móc komfortowo spożywać różne posiłki. Jeśli dojdzie do odsłonięcia zębiny, to niestety trzeba liczyć się z nieprzyjemnymi objawami. Warto wobec tego zastanowić się nad tym, nadwrażliwość zębów co pomaga, jakie warto zastosować sposoby w celu zredukowania nieprzyjemnych objawów.
Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią poradzić?
Za odsłonięcie unerwionej zębiny może odpowiadać bardzo wiele czynników. Wystarczą nawet uszkodzenia mechaniczne korony zębowej, ubytki powstałe na skutek rozwoju próchnicy. Przy bruksizmie także trzeba liczyć się z tym, że wystąpi nadwrażliwość zębów i szereg innych objawów. Nawet źle zbilansowana dieta staje się problemem, niedobory różnych składników pokarmowych. Przy spożywaniu sporej ilości produktów zawierających kwasy trzeba liczyć się z tym, że wystąpią problemy z zębami. Po zabiegach stomatologicznych zęby także mogą być nadwrażliwe. Problemem stają się różne choroby przyzębia, które doprowadzają do odsłonięcia szyjek zębowych. Nawet nieprawidłowa technika szczotkowania zębów przyczynia się do wystąpienia tego typu problemów. Przy nadwrażliwości pojawia się ból zęba w kontakcie z kwasami, gorącem, zimnem. Wystarczy dotknąć unerwionej części włosiem szczoteczki, aby odczuć nieprzyjemne symptomy.
W celu ulżenia sobie w cierpieniu warto wiedzieć, nadwrażliwość zębów co pomaga. W pierwszej kolejności zaleca się zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Powinno się stosować szczoteczkę z delikatnym, miękkim włosiem. Nie należy nadmiernie szorować szkliwa, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym. Zaleca się także sięganie po pastę zawierającą fluor, płyny do płukania z wapniem i potasem. Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie, ale nie bezpośrednio po posiłku. Należy odczekać przynajmniej pół godziny, w międzyczasie można dokładnie wypłukać jamę ustną wodą. W sprzedaży znajdują się specjalistyczne pasty przeznaczone dla osób z nadwrażliwością zębów. Nie powinno się sięgać po pasty wybielające, zawierające związki ścierające. Zaleca się także stosować nici dentystyczne, aby pozbyć się wszystkich resztek pokarmowych zalegających między zębami. Stanowią one doskonałą pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.
Jak się pozbyć nadwrażliwości zębów?
Ból może wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, nadwrażliwość zębów co pomaga. Pamiętać należy o tym, aby chronić szkliwo przed działaniem kwasów. Zaleca się wobec tego ograniczyć ilość zjadanych owoców i soków owocowych, to samo dotyczy picia energetyków i napojów izotonicznych. Kwasy przyczyniają się do rozpuszczania szkliwa i powstawania ubytków. Wszystko to niestety sprzyja obniżaniu zębiny i wzmożeniu problemów z nadwrażliwością zębów. Jeśli ktoś chce uniknąć bólu, to dobrym rozwiązaniem będzie pić jeść zimnych i kwaśnych napojów przez słomkę. Bardzo duży wpływ na stan szkliwo ma cukier. Warto wobec tego unikać go. Sprzyja on powstawaniu próchnicy i demineralizacji zębów. Trzeba także liczyć się ze zwiększoną kwasowością śliny, co oczywiście tylko pogłębia problem z nadwrażliwością zębów.
Bardzo destruktywny wpływ na szkliwo ma palenie papierosów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście całkowite skończenie z tym nałogiem, ale na początek warto przynajmniej ograniczyć palenie papierosów. Kamień nazębny także może być problemem, dlatego należy przeciwdziałać jego nadmiernemu osadzaniu. Niezbędne staje się także regularne odwiedzanie dentysty. Jest on w stanie wykryć rozmaite nieprawidłowości we wczesnym stadium i przeciwdziałać ich dalszemu rozwojowi. Profilaktycznie zostanie wykonany zabieg pozwalający na skuteczne pozbycie się kamienia nazębnego. Można także wspomóc się żelami aptecznymi, które zmniejszają nadwrażliwość zębów, zachowują się jak płynne szkliwo, przyspieszają jego remineralizację.
Nadwrażliwość zębów co pomaga?
Jeśli ktoś szuka informacji dotyczących tego, nadwrażliwość zębów co pomaga, to bardzo często natrafi na domowe sposoby. Warto je przetestować, bo bardzo często są one skuteczne. Oczywiście nie zastąpią wizyty u stomatologa. Można jednak liczyć na przyniesienie przynajmniej chwilowego wytchnienia. Jeśli problem się nasila, to warto pomyśleć o leczeniu dentystycznym. W gabinecie stomatologicznym przeprowadzane są rozmaite zabiegi, które mają na celu przeciwdziałanie nadwrażliwości zębów. Zamyka się kanaliki zębinowe, pokrywa recesje dziąsłowe, zakłada wypełnienia.
Obecnie dostępne są nowoczesne rozwiązania, innowacyjne metody typu laseroterapia. Można także zastosować lakiery fluorkowe, które zapewniają błyskawiczną poprawę. Już po ich zastosowaniu dolegliwości bólowe całkowicie znikają. Są także specjalne preparaty, których zadaniem staje się pobudzenie regeneracji szkliwa i zębiny. Oczywiście kluczowe staje się znalezienie źródła problemu i wykrycie przyczyny. Bez tego będzie on stale powracać. Trzeba pamiętać o tym, że za powstawanie nadwrażliwości zębów mogą odpowiadać rozmaite schorzenia. Popularną chorobą przyzębia jest paradontoza. W jej przypadku występują rozmaite objawy, do których zalicza się także nadwrażliwość uzębienia.