Higiena jamy ustnej u dzieci
Kategorie:

Higiena jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci powinna się już zacząć od pierwszych dni życia. Dzięki temu można zapobiec wielu groźnym dolegliwościom i problemom, które mogą powodować złe samopoczucie maluszka. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie jamy ustnej po każdym posiłku, zadbanie o czystość języka i sprawdzanie, czy nie pojawiają się jakieś niepokojące zmiany w buzi. To wszystko pozwoli wyrobić u dziecka prawidłowe nawyki, które będą kontynuowane w późniejszym czasie.

Jak dbać o higienę jamy ustnej dzieci?

Higiena jamy ustnej u dzieci powinna być rozpoczęta zaraz po narodzinach maluszka. Należy przyzwyczajać dziecko do codziennej pielęgnacji. Po każdym posiłku maluszkowi powinno się przemywać buzię wacikiem nasączonym wodą lub wilgotną szmatką. Dostępne są także specjalne nakładki na palec, którymi można delikatnie masować dziąsła, język i policzki od wewnątrz. Oczywiście nie każdy rodzic ma czas lub siłę na wykonywanie tych czynności po każdym karmieniu, więc najważniejsze jest to, aby zrobić to przynajmniej raz dziennie przed zaśnięciem. W późniejszym okresie można zacząć rozglądać się za specjalnymi szczoteczkami do zębów dla niemowląt, które są odpowiednio przystosowane do czyszczenia jamy ustnej.

Jeśli pojawią się pierwsze zęby mleczne, to należy zacząć od razu je szczotkować i usuwać nalot. Dzięki temu będzie można zapobiec rozwojowi próchnicy. W sklepach i aptekach dostępne są także specjalne pasty do zębów dla dzieci. Najlepiej używać ich od pierwszego roku życia i stosować wedle zaleceń. Nie wolno nakładać na szczoteczkę zbyt dużej ilości pasty. Warto także wybrać się z dzieckiem do stomatologa. Nie powinno się tego robić, dopiero gdy zauważy się próchnicę u maluszka. Lepiej jest udać się kontrolnie wcześniej, aby dzieciak mógł się przyzwyczaić do tego typu zabiegów. Stomatolog na pierwszej wizycie najczęściej jedynie zagląda do jamy ustnej, ale nie używa do tego żadnych narzędzi. Chodzi o to, aby maluch kojarzył dentystę ze spokojną wizytą, która przebiegła w radosny sposób.

Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna. Wielu rodziców sądzi, że zęby mleczne przecież wypadną, więc nie trzeba o nie specjalnie dbać. Jednak nie jest to prawdą. Stan zębów mlecznych ma bezpośredni wpływ na stan zębów stałych, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o nie już od pojawienia się pierwszego z nich. Regularne czyszczenie jamy ustnej oraz stosowanie odpowiednich preparatów pomagają w zachowaniu zdrowego uśmiechu. Szczególną uwagę należy zwrócić na okres ząbkowania. W tym czasie maluch bardzo często cierpi, a ból można złagodzić. Dostępne są specjalne żele i gryzaki, które pomagają uśmierzyć cierpienie.

Regularne masowanie dziąseł zapobiega ich podrażnieniu i powoduje, że dziecko znacznie łagodniej przechodzi ten etap rozwoju. Rodzice, którzy nie wiedzą, jak powinno się prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej u niemowląt, powinni skonsultować się z pediatrą, który wszystko wyjaśni. Należy także cały czas kontrolować stan jamy ustnej. U maluszków często pojawiają się pleśniawki i inne zmiany. Należy zatem obserwować dziąsła, policzki i język. Czyszczenie buzi po każdym posiłku znacząco niweluje ryzyko różnego rodzaju infekcji czy podrażnień. Z tego względu higiena jamy ustnej u dzieci jest tak ważna.

Jak prawidłowo czyścić zęby u dzieci?

Maluszek powinien od najmłodszych lat być przyzwyczajony do mycia zębów dwa razy dziennie. Można go nauczyć tego, jeśli będzie się konsekwentnym i od małego rodzic pokaże, jak szczotkować zęby i dlaczego jest to takie ważne. Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie, ale także regularne wizyty u stomatologa, o których nie wolno zapomnieć. Maluch nie zawsze prawidłowo szczotkuje zęby, bo nie do końca wie, jak to się powinno robić. Warto zatem zdecydować się na elektryczną szczoteczkę do zębów, która pomaga w lepszym usunięciu osadu. Dodatkowo dostępne są kolorowe modele z czasomierzem. Sygnał informuje dziecko, że czas szczotkowania upłynął i można wypłukać buzię. Należy oczywiście używać odpowiedniej pasty do zębów z fluorem.

Stężenie fluoru musi odpowiadać wiekowi dziecka i nie można przekraczać zalecanej dawki. Z tego względu bardzo ważne jest kupno pasty, która nadaje się dla dzieci w określonym wieku. Zęby powinny być myte pastą od pierwszego roku życia. Zaleca się, aby rano były szczotkowane wodą, a wieczorem pastą. Do drugiego roku życia rodzice powinni uczestniczyć w tym procesie i razem z maluszkiem czyścić zęby. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować, czy zęby są myte w prawidłowy sposób. Odpowiednia higiena jamy ustnej u dzieci jest gwarancją pięknego uśmiechu. Warto przy okazji pamiętać także o kosztach.

Leczenie stomatologiczne jest kosztowne, a dbanie o jamę ustną w dużej mierze pozwala zniwelować te koszty. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwalają na szybsze wykrycie zmian i rozpoczęcie leczenia. Mycie zębów dwa razy dziennie zabija większość zarazków, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się próchnicy.