Licówka kompozytowa - jak wygląda?
Kategorie:

Licówka kompozytowa – jak wygląda?

Dzięki licówkom kompozytowym można ukryć nierówności i przebarwienia na zębach. Są popularnym materiałem wykorzystywanym w stomatologii estetycznej. W odróżnieniu od licówek porcelanowych są dość tanie, ale przez to nie aż tak trwałe. Licówka kompozytowa jak wygląda i czy warto ją stosować przeczytasz poniżej.

Licówki kompozytowe na zęby – sprawdź, czy warto je stosować?

Licówki to cienkie płatki, które przykleja się na zęby na stałe po delikatnym spiłowaniu szkliwa. Gdy się zużyją (odbarwią, ułamią) trzeba wymienić je na nowe. Gdy pacjent raz zdecyduje się na licówki, musi korzystać z nich do końca życia, ponieważ przez starcie szkliwa zęby bez licówek nie są w żaden sposób chronione.

Warto je stosować wtedy, gdy na zębach pojawiają się nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia. Ponadto dzięki licówkom można wyrównać kształt zębów i zamaskować te, które są ukruszone.

Pacjent, który chce się dowiedzieć, licówka kompozytowa jak wygląda, musi pamiętać, że to dość cienki płatek wykonany z materiału światłoutwardzalnego. Wyglądem licówki przypominają więc materiał, z którego wykonywana jest odbudowa korony po leczeniu zęba.

Zalety i wady licówek kompozytowych

Największą zaletą licówek kompozytowych jest szybki proces ich zakładania. Zwykle stomatolog może zrobić to na jednej wizycie. Nie ma także potrzeby ścierania głębszych warstw szkliwa – wystarczy płytkie oszlifowanie zęba.

Licówki kompozytowe, w odróżnieniu od ceramicznych, mogą wyglądać nienaturalnie i bardziej przypominać sztuczny ząb. Wynika to z tego, że kompozyt ma jednolitą barwę. Trzeba je również znacznie częściej wymieniać. Podczas gdy licówki z porcelany mają trwałość na poziomie 10 – 15 lat, licówki z kompozytu wymagają wymiany już po 3 latach.

Licówka kompozytowa jak wygląda, tak też kosztuje – może być nawet kilka razy tańsza od licówek porcelanowych.

Licówki kompozytowe mogą się przebarwiać, zwłaszcza u pacjentów, którzy palą papierosy. To powoduje, że ze względów estetycznych ich wymiana może być konieczna jeszcze szybciej.

Bilans zysków i strat sprawia, że pacjenci decydują się na licówki kompozytowe jako rozwiązanie tymczasowe. Jeśli w danej chwili nie mogą pozwolić sobie na droższe korony, czy licówki z porcelany, wybierają kompozyt.

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Cena licówki kompozytowej dla jednego zęba wynosi około 300 zł. Najczęściej zakłada się je na zęby od jedynek do czwórek lub piątek, co mnoży koszty. Niektórzy pacjenci decydują się jednak na założenie jednej licówki – jedynie na ząb, który jest uszczerbiony lub zniszczony.

Do tego należy doliczyć koszt leczenia próchnicy i higienizacji zębów. Zęby, na które przykleja się licówki muszą być zdrowe. Zaś przed samym zabiegiem trzeba z nich usunąć kamień oraz wykonać zabieg piaskowania, który je dokładnie oczyści.

O każde licówki należy dbać tak samo jak o własne zęby. Mimo tego, że są dość trwałe, tak samo mogą się ukruszyć pod wpływem urazu mechanicznego. Uszkodzoną licówkę można łatwo wymienić na nową.