Brak śliny w ustach - leczenie
Kategorie:

Brak śliny w ustach – leczenie

Mało kto na co dzień docenia to, jak ważna jest dla nas ślina. Ułatwia ona przeżuwanie i formowanie jedzenia, a także przyczynia się do ułatwienia jego połykania. Co więcej, pełni ona bardzo ważną rolę w przypadku ochrony tanek wewnątrz jamy ustnej, a także pomaga zabezpieczyć zęby przed pojawieniem się na nich ubytków i próchnicy. Nic więc dziwnego, że jak tylko wystąpią zaburzenie wydzielenia śliny, pojawia się naprawdę poważny problem. Brak śliny w ustach – leczenie i przyczyny powstawania.

Czym są spowodowane zaburzenia wydzielania śliny?

Z całą pewnością każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył zjawiska suchości w ustach. Najczęściej zaburzenie wydzielania śliny spowodowane jest nadmiernym wysiłkiem fizyczny czy też silnym stresem. Oba te powody mają jednak to do siebie, że dość szybko przemijają, a więc i pojawia się właściwe wydzielanie śliny. Co jednak w sytuacji, gdy stan braku odpowiedniej ilości śliny utrzymuje się zbyt długo? W takiej sytuacji warto się zastanowić nad tym, czym może być to spowodowane.
Zaburzenie wydzielania śliny przede wszystkim może być spowodowane przyjmowanymi lekami. Taki skutek uboczny jest zdecydowanie najpowszechniejszy i najczęściej wystarczy tylko zakończyć leczenie, aby suchość w ustach samoistnie zniknęła. Znacznie poważniej robi się jednak w sytuacji, gdy zaburzenie wydzielania śliny w jamie ustnej spowodowane jest bez udziału leków. Oznaczać to może wpływ znacznie poważniejszej choroby. Suchość w ustach może być efektem nadczynności tarczycy, anemii, silnego odwodnienia, a także cukrzycy. Co więcej, suchość w ustach może być również spowodowana AIDS, a nawet przeprowadzanym leczeniem onkologicznym w okolicy głowy.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się objawu?

Jeśli zaobserwuje się u siebie suchość w ustach, która będzie się przedłużała, bardzo szybko wystąpią inne, niezwykle nieprzyjemne objawy. Bardzo szybko pojawi się dyskomfort, trudność w jedzeniu, a nawet przełykaniu pokarmu. Co więcej, może wystąpić nieprzyjemne, palące uczucie na języku. Nic więc dziwnego, że wiele osób dotkniętych tą chorobą zastanawia się nad tym, co należy zrobić po wystąpieniu objawów. Brak śliny w ustach – leczenie i podstawowe działania.
Co więc należy zrobić? Przede wszystkim trzeba się z tym problemem udać czym prędzej do lekarza, który będzie w stanie postawić diagnozę. Zanim się to zrobi, zalecane jest picie dużej ilości wody, najlepiej małymi porcjami, aby stale nawilżać jamę ustną. Do czasu wizyty lekarskiej zalecane jest również spożywanie płynnych pokarmów, które będzie można łatwiej przełknąć.

Leczenie

Brak śliny w ustach – leczenie. Jak powinno wyglądać sprawne i efektywne leczenie tej przypadłości? Jak się okazuje, jest to bardzo trudne, ponieważ suchość w ustach może być spowodowana przez wiele różnych przypadłości. Z tego też powodu podstawą w przypadku leczenia jest trafne zdiagnozowanie przyczyny, a następnie skierowanie leczenia w jej kierunku. Inaczej powinno być bowiem leczone odwodnienie, a inaczej cukrzyca czy też nadczynność tarczycy.