Kserostomia - dieta
Kategorie:

Kserostomia – dieta

Każdy z nas codziennie rano odczuwa silne poczucie suchości w jamie ustnej. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu, która po chwili jednak mija. Co jednak w sytuacji, gdy suchość w ustach utrzymuje się przez dłuższy czas, często dni, a nawet tygodnie? W takiej sytuacji ma się do czynienia chorobą o nazwie kserostomia. Czym jest ta choroba, jakie są jej przyczyny i objawy? Kserostomia dieta — jak powinna wyglądać?

Czym jest kserostomia i jakie są jej rodzaje?

Zanim przejdzie się do tego, jak powinien wyglądać codzienny jadłospis w przypadku tej choroby, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, czym ta choroba tak w ogóle jest, a także jakie są jej rodzaje i przyczyny.
Kserostomia to przypadłość, która charakteryzuje się silnym poczuciem suchości w ustach. Jest to na tyle nieprzyjemne, że jest w stanie wywoływać ogromny dyskomfort, a także przyczynić się do utrudniania funkcjonowania w ciągu dnia. Specjaliści wyróżniają dwa jej rodzaje, czyli kserostomię prawdziwą oraz rzekomą. W przypadku wersji prawdziwej faktycznie ma się do czynienia z patologicznym działaniem ślinianek, które nie produkują odpowiedniej ilości śliny. Jeśli jednak mowa jest o wersji rzekomej, wtedy pomimo prawidłowo działających ślinianek pacjent w dalszym ciągu odczuwa silne poczucie suchości w ustach. Taka wersja ma swoje podłoże psychologiczne i tak też powinna być leczona.

Posiłki przy suchości w jamie ustnej

Kserostomia dieta — czym się powinny charakteryzować posiłki? Jak się okazuje, to, co się je ma ogromne znaczenie dla przebiegu tej choroby. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że osoby cierpiące na tę przypadłość muszą spożywać każdego dnia naprawę sporą ilość wody. Przyjmuje się, że powinno jej być nawet około 3 litrów.
Oprócz picia wody zalecane jest także to aby w spożywanym posiłku było je możliwie jak najwięcej. Posiłki, które zawierają duże ilości wody to oczywiście różnego rodzaju zupy, a także przeciery. Z racji tego, że kserostomia wywołuje naprawdę przykre dolegliwości w jami ustnej, takie jak uczucie pieczenia języka, trudności z przełykaniem czy też ogromne kłopoty w zakresie wykrywania pokarmu, zalecane są takie posiłki, które łatwo jest przełknąć. Oprócz wspominanych wyżej zup polecane są także różnego rodzaju papki.

Dieta

Kserostomia dieta — jak powinien wyglądać codzienny jadłospis? Skoro już wiadomo, czym jest ta choroba, a także jak powinny wyglądać posiłki podczas jej leczenia, należy się teraz dowiedzieć, co konkretnie można, a czego nie powinno się jeść.
Co więc należy wkluczyć z jadłospisu? Przede wszystkim zapomnieć trzeba o słonych przekąskach, które wysuszają jamę ustną. Mowa tu jest więc o różnych czipsach czy też słonych paluszkach.
Produkty, które trzeba jeść, to przede wszystkim różnego rodzaju owoce, które nie tylko są łatwe do przełknięcia, lecz również zawierają w sobie naprawdę dużo wody. Przede wszystkim wymienić tu więc trzeba arbuza, grejpfruty czy też pomarańcze, lecz oprócz tego polecane są ogórki, a nawet pomidory.