Lakierowanie zębów - co to?
Kategorie:

Lakierowanie zębów – co to?

„Ten, którego bolą zęby, uważa za szczęśliwych wszystkich, którzy mają je zdrowe”.

Aforyzm, jaki zrodził się w głowie słynnego pisarza George’a Bernarda Show zapewne w momencie bólu zęba, zawiera w sobie prawdę życiową. Funkcjonowanie z zakażonymi próchnicą zębami naraża nie tylko na spore katusze, ale może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Szczęśliwie stomatologia zna sprawdzone metody profilaktyczne, dzięki którym można wzmocnić nasze uzębienie przed chorobami. W tym tekście odpowiemy na pytania jeżeli chodzi o lakierowanie zębów co to jest, jak jest przeprowadzane i z jakimi zaleceniami po zabiegu się wiąże.

Lakierowanie zębów co to jest i czy warto?

Zacznijmy od podstawowego pytania – lakierowanie zębów co to takiego? Otóż jest to jedna z metod fluoryzacji, która pozwala na wzmocnienie i ochronę zębów przed groźbą próchnicy. Polega na nałożeniu na szkliwo lakieru bogatego w fluor, a zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i stosowany zarówno u najmłodszych pacjentów, jak i dorosłych.

Czy warto? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza u dzieci próchnica zębów jest bardzo poważnym problemem, a dotyka zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Fluoryzacja i lakierowanie zębów to obok prawidłowej diety i higieny jamy ustnej podstawowe zabiegi profilaktyczne. Takie lakierowanie można wykonywać nawet u maluchów poniżej 6 roku życia. Jeśli dentysta zastosuje odpowiednią ilość lakieru, szkliwo będzie chronione bez ryzyka zatrucia. W kontakcie ze śliną lakier twardnieje, pokrywając ząb niewidoczną powłoką. Utrzymuje się na szkliwie do 7 dni. Nie ma ryzyka połknięcia takiego lakieru przez dziecko, w przeciwieństwie do żeli, past do zębów czy płynów do płukania ust.

Jeżeli chodzi o lakierowanie zębów to warto je wykonywać w przypadku gdy pacjenci borykają się z nadwrażliwością zębów, suchością w ustach (zespół kserostomii), a także gdy nie potrafią sami zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Ile trwa lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów to prosta i szybka procedura. Nie powoduje rozdarcia tkanek, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, a znieczulenie jest zbyteczne. Proces lakierowania, czyli nakładania na zęby substancji bogatej we fluor zajmuje około 15 minut, a dokładny czas jest oczywiście uzależniony od ilości zębów do lakierowania.

Przed lakierowaniem stomatolodzy często wykonują również skaling i piaskowanie. Zabiegi te likwidują płytkę nazębną, kamień nazębny i przebarwienia, w skrócie – oczyszczają zęby i przygotowują do lakierowania. Te dodatkowe zabiegi sprawiają, że wizyta trwa nieco dłużej, ale ogólny efekt wart jest poświęconego czasu.

Zalecenia po lakierowaniu zębów

Po zabiegu lakierowania fluorkowego pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów. Aby po zabiegu lakier jak najdłużej utrzymał się na zębach, należy unikać jedzenia przez co najmniej 45 minut, jednak najlepsze rezultaty osiąga się przy kilku godzinnym poście. W ciągu najbliższych kilku dni warto również unikać twardych, lepkich i kwaśnych pokarmów.

Poza tym nie zaleca się szczotkowania ani nitkowania zębów przez resztę dnia, w którym był wykonywany ten zabieg. Dzięki temu lakier pozostaje na szkliwie tak długo, jak to możliwe.