Kiedy dziecko ząbkuje - objawy
Kategorie:

Kiedy dziecko ząbkuje – objawy

Niewiele osób wie, że pierwsze zęby u dziecka pojawiają się już w szóstym tygodniu życia płodowego. Mimo, iż uzębienia noworodka nie widać, jest ono w pełni wykształcone, a wraz z upływem czasu pokrywa się szkliwem. Kiedy dochodzi do zakończenia tego procesu, wykształcają się korzenie zębów. Pierwsze zęby u niemowlaka pojawiają się w okolicy 5 miesiąca życia.

Objawy ząbkowania

Kiedy dziecko ząbkuje objawy są dosyć charakterystyczne. Do pierwszych symptomów może dojść już na kilka miesięcy przed pojawieniem się ząbków. Towarzyszą temu objawy łatwo i szybko zauważalne, więc rodzic nie musi się martwić się, że proces ten przegapi. A co, jeśli ząbkowanie będzie bezobjawowe? To akurat niczego nie zmienia, ponieważ dziecko przejdzie je w normalnym postępowaniu. Dla rodzica to tylko większy spokój i ulga. Brak objawów wiąże się ze zdecydowanie mniejszymi dolegliwościami u dziecka.

Kiedy dziecko ząbkuje objawy są widoczne. Staje się ono bardziej marudne i niespokojne. Nie jest to niczym szczególnym i całej sytuacji nie można się dziwić, ponieważ maleństwo musi sobie radzić z drażliwością, problemami z zasypianiem, zwiększonym wydzielaniem śliny, a także ogromną chęcią żucia wszystkiego, co wpadnie mu w rączki.

Inne objawy bolesnego ząbkowania

Jednym z zauważalnych i zdecydowanie bardziej bolesnych oznak ząbkowania u dzieci są spuchnięte dziąsła w miejscu, gdzie wychodzi nowy ząbek. Bardzo często ząbkowanie podnosi temperaturę malucha i przyczynia się do powstawania biegunki. Objawy te mogą pojawiać się zarówno przed ukazaniem się ząbka, jak i utrzymywać się bezpośrednio po jego pojawieniu się. Dosyć często u dziecka występuje także katar.

Niejednoznaczne są za to wymioty, pojawiające się u dziecka podczas procesu ząbkowania. Jednakże wielu rodziców zauważyło takie objawy podczas wyrzynania się zębów u swojej pociechy. Powód nie jest tak naprawdę oczywisty, ale kiedy zdarzy się taka sytuacja, nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Dokładnie podobnie, jak w przypadku biegunki. Warto jest jednak udać się do lekarza i skonsultować powody występowania wymiotów.

Niejednokrotnie podczas ząbkowania dochodzi u dziecka do gorączki. Choć lekarze nie są jednomyślni, co do powiązań gorączki z ząbkowaniem, to stan podgorączkowy może faktycznie się pojawić. Nie jest to jednak regułą i bardzo często zdarza się brak takich objawów. Kiedy dziecko ząbkuje objawy gorączki mogą się czasem pojawić i przeważnie trwają kilka dni. Pomocne będą wtedy leki zbijające temperaturę maleństwa. Należy być jednak czujnym, ponieważ temperatura powyżej 38 stopni może oznaczać powstającą infekcję.

W przypadku biegunki, podczas ząbkowania, sytuacja tym bardziej nie jest jednoznaczna. Należy jednak dziecko wnikliwie obserwować i nie dopuścić do odwodnienia, ponieważ jest to dla malucha śmiertelnie niebezpieczne.

Ile trwa ząbkowanie?

Ząbkowanie to proces długotrwały. Zanim pojawi się korona ząbka może minąć kilka miesięcy. Samo ząbkowanie rozwija się jednak w okolicach kilkunastu tygodni.