Ile może krwawić dziąsło po wyrwaniu zęba?
Kategorie:

Ile może krwawić dziąsło po wyrwaniu zęba?

Usunięcie zęba to ostateczność. Współczesna medycyna daje wiele możliwości leczenia zębów, oprócz leczenia zachowawczego istnieje przecież leczenie kanałowe. Czasami jednak dentysta musi podjąć trudną decyzję o ekstrakcji. Warto wiedzieć wcześniej, czego można się spodziewać jako pacjent.

Jak zatrzymać krwawienie z dziąsła po wyrwaniu zęba?

Po wyrwaniu zęba krwawienie z rany jest czymś absolutnie normalnym i nie należy się tym przejmować. Dentysta powinien udzielić pacjentowi wszelkich informacji, jak krwawienie powinno wyglądać, a co powinno pacjenta zaniepokoić i skłonić do ponownej wizyty u lekarza. Czasami pacjenci po usunięciu zęba są w ogromnym szoku, być może są poddawani tej procedurze pierwszy raz.

Trudno wtedy z uwagą słuchać lekarza. Należy jednak skupić się na tym, co mówi dentysta, aby sobie nie zaszkodzić. Po usunięciu zęba do rany powinien zostać przyłożony tampon. Takie postępowanie ma na celu zahamowanie krwawienia. Tampon powinien pozostać przy ranie od 15 do 20 minut. Jest to optymalny czas, aby zatrzymać najsilniejsze krwawienie, a jednocześnie nie dopuścić do rozwoju bakterii. Później opatrunek powinien zostać usunięty. Z rany jeszcze przez jakiś czas, może trwać to nawet kilka godzin, będzie sączyła się krew, jest to zupełnie fizjologiczne.

Jak długo goi się dziąsło po wyrwaniu zęba?

Ile może krwawić dziąsło po wyrwaniu zęba? Są pewne reguły, ale każdy przypadek należy traktować indywidualnie. U niektórych pacjentów rany goją się szybciej, a u innych ten proces trwa dłużej. Zależy to między innymi od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, od stopnia skomplikowania zabiegu. Niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, powodują, że rany goją się zdecydowanie gorzej.

Warto wtedy pozostać pod większą kontrolą dentysty. Ogólnie można powiedzieć, że czas gojenia się rany po usunięciu zęba wynosi od 7 do 10 dni. W tym czasie pacjent może oczywiście odczuwać ból. Dentysta powinien powiedzieć pacjentowi, co można wtedy zrobić, jak sobie pomóc. Najczęściej nie ma przeszkód, aby sięgać po zwykłe tabletki przeciwbólowe.

Czasami zabieg jest tak skomplikowany, że lekarz musi przepisać antybiotyk, aby zapobiec ryzyku rozwinięcia się infekcji. Należy postępować ściśle według wskazań stomatologa. Nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi na pytanie ile może krwawić dziąsło po wyrwaniu zęba, ale dentyści mogą to przewidzieć, choć oczywiście komplikacje zawsze mogą wystąpić.

Postępowanie po usunięciu zęba

Bezpośrednio po usunięciu zęba lekarz przykłada pacjentowi do rany tampon, który powinien zostać usunięty po kilkunastu minutach. Dobrą praktyką jest, że pacjent po wyrwaniu zęba zostaje jeszcze przez pół godziny w poczekalni. Gdyby coś się stało, może szybko wrócić do gabinetu. Po usunięciu zęba pacjent powinien unikać wzmożonego wysiłku fizycznego. Zalecany jest spokój i relaks, przynajmniej przez kilka dni.

Później stopniowo można wracać do dawnych aktywności i do sportu. Lekarz może zdecydować o wypisaniu zwolnienia lekarskiego, jeżeli pacjent pracuje fizycznie. Przez kilka dni pacjent nie będzie mógł spożywać ciepłych i gorących napojów i potraw. Pacjenci często zastanawiają się ile może krwawić dziąsło po wyrwaniu zęba, ale wszelkie odpowiedzi na pytania powinni uzyskać od lekarza wykonującego zabieg.