Bakterie żyją w jamie ustnej i zamieniają cukier w kwas. Jeśli pozostaną nienaruszone przez długi czas, może rozwinąć się próchnica. Jak powstaje próchnica, jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
Jak powstaje próchnica?
Naturalna flora jamy ustnej składa się głównie z nieszkodliwych bakterii, które tworzą barierę ochronną przed groźnymi infekcjami. Jednak niektóre szczepy bakterii stanowią poważne zagrożenie dla zębów — ich metabolizm może poważnie uszkodzić zęby.
Te bakterie próchnicowe żywią się resztkami jedzenia, które przyklejają się do zębów lub między nimi. Jako źródła energii preferują cukier i skrobię, które podczas rozkładu wytwarzają duże ilości kwasu mlekowego. Sam kwas mlekowy jest nieszkodliwy, ale gdy jego stężenie przekroczy poziom krytyczny, może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Zazwyczaj w jamie ustnej panuje prawie neutralna wartość pH 6,5, ale bakterie próchnicowe mogą ją znacznie obniżyć. Jeśli wartość wyraźnie spadnie poniżej 5,5, szkliwo zębów, które składa się z minerałów wrażliwych na kwasy, powoli się rozpuszcza.
Jak powstaje próchnica, szkliwo staje się porowate, a bakterie wnikają głębiej. Dentyści dzielą ten stopniowy proces na pięć różnych etapów: próchnica początkowa, próchnica szkliwa, próchnica zębiny, głęboka próchnica, penetracja próchnicy.
Co to jest próchnica zębów?
„Karies” pochodzi od łacińskiego próchnicy, co oznacza „gnicie”. W powszechnym użyciu próchnica jest utożsamiana z dobrze znaną „dziurą w zębie”, co oznacza rozpuszczenie i zniszczenie zewnętrznej twardej substancji zęba (szkliwa, zębiny) otaczającej ząb.
Próchnica zębów jest zlokalizowaną chorobą zębów i ma na nią wpływ kilka czynników.
Próchnica zębów sama w sobie nie jest zaraźliwa, ale bakterie powodujące próchnicę są przenoszone z człowieka na człowieka (np. z matki na noworodka).
Leczenie próchnicy
W leczeniu próchnicy dostępne są różne opcje leczenia. Wybór podejścia metody zależy od wielu czynników, przy czym szczególny wpływ ma na to, jak zaawansowana jest próchnica. Decydujący jest również wiek pacjenta, leczenie próchnicy u dzieci jest inne niż u dorosłych i seniorów.
Im głębiej wnika próchnica, tym ząb staje się bardziej wrażliwy na ból. W najgorszym przypadku może być konieczne leczenie kanałowe. W kontekście leczenia próchnicy wypełnienia zębów służą do odbudowy naturalnego uzębienia. Spożywanie pokarmu dostarcza bakteriom próchnicowym składniki odżywcze i wytwarza kwas, który atakuje szkliwo i powoduje tzw. dziurę w zębie. Szczególnie dotknięte są małe bruzdy i bruzdy na powierzchni zębów.
Mniejsze i średnie defekty można uzupełnić wypełnieniami, takimi jak amalgamat, złoto czy ceramika. Coraz popularniejsze stają się również wypełnienia kompozytowe. Twardość, funkcjonalność i trwałość wypełnienia zęba odpowiada wówczas naturalnym zębom. Jeśli jednak próchnica posunęła się tak daleko, że wypełnienie nie jest już możliwe, współczesna stomatologia oferuje wiele opcji protez. Po skutecznym leczeniu próchnicy ząb zostaje uwolniony od próchnicy i odbudowany pod względem funkcji, trwałości i estetyki.
Higiena jamy ustnej
Rozwój próchnicy jest procesem stopniowym, który w każdej chwili można zatrzymać. Szkodliwe bakterie można łatwo wyeliminować poprzez codzienne mycie zębów, używając odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Dodatkowo trudno dostępne przestrzenie między zębami należy regularnie czyścić nicią dentystyczną, przy większych odstępach szczoteczkami międzyzębowymi.
Te proste środki zapobiegają nadmiernemu namnażaniu się bakterii próchnicowych, a tym samym powstawaniu kwasów. Szkliwo pozostaje nienaruszone, zęby zdrowe do późnego wieku.