Fluoroza – wybielanie
Kategorie:

Fluoroza – wybielanie

Niewątpliwie regularne przeglądy dentystyczne to bardzo ważny nawyk, dzięki któremu każda osoba może zachować piękny i zdrowy uśmiech. Co więcej, częste wizyty u dentysty zapobiegają powstawaniu głębszych ubytków oraz rozprzestrzenianiu się próchnicy. Współcześnie do stomatologa trzeba wybrać się co najmniej raz na sześć miesięcy. W dzisiejszych czasach jedną z najczęstszych chorób jest fluoroza zębów. Na pewno „fluoroza wybielanie ” pomoże usunąć nieestetyczne plamy na zębach.

Fluoroza – wybielanie

Fluor jest pierwiastkiem, który bierze udział w mineralizacji kości i szkliwa. Warto zaznaczyć, że pierwiastek ten czyni szkliwa zębów bardziej twarde i mniej podatne na uszkodzenia. Zatem niedobór fluoru bardzo często prowadzi do rozwoju próchnicy. Z kolei jego nadmiar powoduje zmiany w szkliwie zębów. Obecnie fluoroza to schorzenie spowodowane zbyt dużą ilością fluoru w wodzie pitnej oraz pożywieniu. Ponadto fluoroza zazwyczaj objawia się plamami kredowymi na zębach. Należy zaznaczyć, że chorobę tę można zminimalizować poprzez stosowanie wybielania nakładkowego w domu. Jeśli taka metoda nie przyniesie zadowalających efektów, wtedy dentysta przeprowadza mikroabrazję szkliwa. Oczywiście czas leczenia i sukces leczniczy przede wszystkim zależy od nasileń przebarwień u pacjenta. Bezspornie „fluoroza wybielanie ” to najlepszy sposób leczenia tego schorzenia.

Jakie są przyczyny fluorozy?

Główną przyczyną fluorozy jest dostarczenie organizmowi zbyt dużej ilości fluoru. W obecnych czasach wiele osób uważa, że fluor znajduje się tylko w pastach do zębów. Jednak konsument może go znaleźć nawet w zwykłej wodzie pitnej z kranu i butelkowanej. Poza tym kilkanaście jeszcze lat temu w niektórych regionach Polski wodę uzupełniano o fluor, gdyż uważano, że jest do doskonały sposób na ochronę zębów przed próchnicą. Mimo tego z biegiem czasu stwierdzono, że fluoryzacja wody przynosi wiele skutków ubocznych. Oprócz tego fluor występuje także w pożywieniu, m.in. w żytnim pieczywie, czarnej herbacie, płatkach kukurydzianych, jogurtach truskawkowych i wieprzowych wędlinach. Bezsprzecznie fluor obecny jest prawie we wszystkich pastach do zębów. Tak więc szczególnie na zachorowanie fluorozy narażone są dzieci, ponieważ bardzo często połykają pastę w trakcie mycia zębów. Aktualnie „fluoroza wybielanie ” to jedna z metod usunięcia plam na zębach.

Fluor w organizmie człowieka – co obniża jego poziom, a co go zwiększa

Fluor jest przyswajany przez organizm człowieka zwykle poprzez drogę pokarmową, aczkolwiek jego zawartość w pożywieniu jest niewielka. Z całą pewnością warzywa liściaste, ryby morskie, orzechy, ziemniaki i produkty zbożowe obniżają poziom fluoru w naszym organizmie. Dodatkowo fluor przedostaje się do organizmu również podczas mycia zębów pastą. Wchłanianie fluoru z past do zębów jest całkowite, z wody pitnej około 90%, a z żywności od 30 do 90%. Na dodatek w badaniach wykazano, że szczególnie niekorzystne dla naszego zdrowia są napoje energetyczne. Ten rodzaj napojów równocześnie przejawia tendencję do zwiększenia kumulacji fluorków w kościach, jak i zmniejszania zawartości fluoru w organizmie ludzkim.