Ból zęba - leczenie domowe
Kategorie:

Ból zęba – leczenie domowe

Ból zęba – leczenie domowe. Takie właśnie zapytanie bardzo często pojawia się w sytuacji, gdy nagle i zupełnie niepostrzeżenie zacznie kogoś boleć ząb. Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są najlepsze metody poradzenia sobie z takim dyskomfortem, trzeba się w pierwszej kolejności dowiedzieć, jakie mogą być przyczyny pojawiającego się bólu. Co więcej, zanim zacznie się stosować określonego rodzaju metody, koniecznie należy się jeszcze dowiedzieć, czy będą one w stu procentach bezpieczne.

Przyczyny bólu zęba

Bolący ząb może mieć naprawdę wiele przyczyn. Warto więc dowiedzieć się, czym konkretnie ta nieprzyjemność może być spowodowana. Zanim zacznie się szukać informacji na temat tego, jak można go zniwelować, trzeba się najpierw dowiedzieć, co go wywołuje.
Zdecydowanie najpowszechniejszym powodem bólu zęba jest oczywiście próchnica. W wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, lecz również z powodu jedzenia np. dużej ilości cukru, w szkliwie pojawiają się stopniowo ubytki. Są to niewielkich rozmiarów miejsca, w których szkliwo zostaje zniszczone. Ubytki z czasem przemieniają się w miejsca objęte próchnicą, a gdy dociera ona do miazgi zębowej, ząb zaczyna boleć.
Jak się jednak okazuje, ból zęba nie jest spowodowany wyłącznie próchnicą. Może on również towarzyszyć wyleczonemu już zębowi. Często dzieje się tak, że po zastosowaniu wypełnienia ząb może jeszcze przez kilka dni pobolewać. Ból zęba może być również spowodowany innymi przypadłościami, takimi jak choroby dziąseł czy też nawet zapalenie zatok.

Jak poradzić sobie z bólem zęba domowymi sposobami?

Skoro już wiadomo, czym może być spowodowane uczucie bólu, warto się teraz dowiedzieć, jak można je zniwelować. Ból zęba – leczenie domowe. Jak powinno wyglądać?
Jak się okazuje, nie da się w warunkach domowych całkowicie wyleczyć zęba. Konieczne do tego będzie udanie się do stomatologa, który najpewniej zastosuje klasyczne leczenie w postaci usunięcia zniszczonych fragmentów zęba i zastąpienie ich wypełnieniem.
Do czasu jednak leczenia możliwe jest załagodzenie bólu przez stosowanie odpowiednich metod. Absolutną podstawą jest oczywiście zimny okład, który powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszenie ilości dopływającej do danego miejsca krwi.
Innym ciekawym pomysłem jest również olejek goździkowym. Ten niezwykły napar może być umieszczony na specjalnym waciku, który po przyłożeniu do bolącego zęba będzie miał bardzo silne działanie kojące.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o środkach farmakologicznych w postaci różnego rodzaju proszków na ból. Oczywiście możliwe jest również zdobycie mocniejszych środków na receptę, choć to wymaga udania się do lekarza.

Czy domowe metody na ból zęba są bezpieczne?

Ból zęba – leczenie domowe i łagodzenie bólu. Skoro już wiadomo, jak ono wygląda, warto się teraz dowiedzieć, czy jest na pewno bezpieczne. O ile stosowanie takich środków jak zimne okłady czy też różnego rodzaju ziołowe olejki, nie wzbudza żadnych obaw, to już jednak środki farmakologiczne mogą budzić niepokój. Żeby były całkowicie bezpieczne, powinno się je brać tylko po konsultacji z lekarzem.