Lakowanie zębów mlecznych
Kategorie:

Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie zębów mlecznych jest zabiegiem stomatologicznym stosowanym u dzieci. Wykonuje się go w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy. Dzięki zabiegowi powierzchnia zębów zabezpieczona jest przed odkładaniem się na niej warstwy płytki nazębnej. Jest to skuteczna ochrona zębów mlecznych.

Kiedy wykonać zabieg?

Lakowanie zębów jest prostym i bezbolesnym zabiegiem, który wykonuje się u dzieci po tym, jak pojawią się już zębny mleczne, ale jeszcze przed wyżywaniem się zębów stałych. Lak, czyli preparat stosowany podczas zabiegu, skutecznie wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Lakowanie zębów u dzieci zaleca się m.in. dlatego, że w ich przypadku ma się do czynienia z mniejszą precyzją codziennych zabiegów higienicznych. To prowadzi często do osadzania się płytki bakteryjnej na zębach, co z kolei jest przyczyną powstawania próchnicy. Lakowanie to skuteczny sposób na to, aby temu zapobiec. Dzięki temu zadbać można o uzębienie dziecka już od jego najmłodszych lat. Jak wspomniano, lakowanie zębów mlecznych jest bezbolesne. Ma to oczywiście bardzo duże znaczenie w przypadku dzieci. Sam zabieg warto wykonywać w momencie wyżynania się pierwszych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Co ważne, taki zabieg powinien być wykonywany regularnie wraz z tym, jak zaczynają się wyżynać kolejne zęby.

Zabieg lakowania zębów

Zabieg, o którym mowa nie trwa długo. Można go wykonać podczas zwykłej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. Wszystko zaczyna się od bardzo dokładnego oczyszczenia zębów. Stomatolog wykorzystuje do tego celu specjalną szczoteczkę. Kolejny krok to nałożenie na zęby odpowiedniego preparatu, który wyróżnia się dużymi właściwościami wytrawiającymi. Preparat utrzymywany jest na zębach kilka minut, a potem jest wypłukiwany. Następnie powierzchnia zębów jest bardzo dokładnie osuszania. Jest to bardzo ważne. Jeśli bowiem zęby nie będą właściwie osuszone, to nakładany lak może nie zadziałać tak, jak powinien. Kiedy zęby są już osuszone, wówczas nakładana jest na nie warstwa laku. Na koniec nałożony lak utwardzany jest za pomocą specjalnej lampy. Zabieg kończy się sprawdzeniem, czy lak nie sprawia żadnych problemu ze zgryzem.

Czy lakowanie zębów trzeba powtarzać?

Na zabieg lakowania zębów u swoich dzieci rodzice powinny zdecydować się w momencie, w którym zaczynają wyżynać się pierwsze zęby. To najlepszy czas do zastosowania tego typu ochrony uzębienia. Pamiętać trzeba, że zęby mleczne nie są tak trwałe, jak zęby stałe. Dlatego są dużo bardziej narażone na pojawienie się próchnicy. Istotne jest także, aby lakowanie było powtarzane przy każdym pojawieniu się nowego zęba. Nie należy również z zabiegiem zwlekać. Im szybciej się go wykona, tym lepszą ochronę zębów zapewni się swojemu dziecku.

Lakowanie zębów mlecznych to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Warto zatem zdecydować się na niego w przypadku własnych dzieci. Nie jest bowiem tajemnicą, że o zęby należy szczególnie dbać. Im wcześniej się o to właściwie zadba, tym oczywiście lepiej.