higienizacja-zebow-na-czym-polega
Kategorie:

Higienizacja zębów – na czym polega? Dowiedz się więcej o tym zabiegu

Coraz więcej słyszy się o zabiegu higienizacji zębów. Nie każdy jednak dokładnie wie, na czym to polega oraz jaki ma wpływ na wygląd i zdrowie zębów. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, gdyż, jak się okazuje w praktyce nie jest to taki skomplikowany i kosztowny zabieg jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.


Tym bardziej, że higienizacje wykonuje się w większości dobrych gabinetów stomatologicznych. Dzięki temu, że świadomość społeczeństwa w tym temacie jest coraz większa, wielu pacjentów (i to w różnym wieku) zgłasza się do swoich dentystów w celu przeprowadzenia higienizacji, czyli oczyszczania zębów, usunięcia osadów orz kamienia nazębnego.

Higienizacja zębów – opis zabiegu

Higienizację zębów można wykonać podczas standardowej kontroli u stomatologa. Ten zabieg nie wymaga bowiem wiele czasu, co nie oznacza jednak, iż pacjenci mogą poddać się jemu z marszu. Warto bowiem wcześniej skonsultować się ze swoim dentystom i zakomunikować mu, iż chce się dokonać higienizacji zębów. Przed rozpoczęciem czyszczenia zębów, powinny być one jednak dokładnie zbadane, by mieć pewność, iż w żadnym zębie nie rozwija się próchnica oraz nie pojawiają się żadne problemy z dziąsłami.

To, jak będzie przebiegała higienizacja u konkretnego pacjenta zależy przede wszystkim od tego, jaki jest ogólny stan zębów. Każdy taki taki zabieg powinien być indywidualnie ustalany z pacjentem. U jednych bowiem wystarczy zwykłe czyszczenie z osadu i kamienia, u innych trzeba zabieg ten powinien zostać rozszerzony o piaskowanie, fluoryzację lub polerowanie.

Ile trwa higienizacja jamy ustnej?

Jak wspomniano powyżej zabieg higienizacji dobierany jest do każdego indywidualnie, dlatego też u jednych trwa ona kilka minut, a inni z kolei muszą odwiedzić swojego dentystę dwa, trzy razy, by uzyskać pożądany efekt. Standardowo jednak przyjmuje się, iż większość rzeczy wchodzących w skład tego zabiegu można wykonać podczas jednej wizyty. Przeważnie u dorosłych osób po każdym leczeniu zębów od razu wykonuje się podstawową higienizację, w skład której wchodzi wówczas oczyszczanie z kamienia i osadów zębów oraz ich polerowanie.

Higienizacja zębów – efekty

Dlaczego warto poddać się temu zabiegowi? Jaki jest efekt higienizacji? Warto znać odpowiedzi na te pytania, gdyż dzięki temu można naprawdę upiększyć swój uśmiech nie wydając przy tym fortuny. Przede wszystkim od razu po zabiegu pacjenci dostrzegają, iż ich zęby są dużo bielsze. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż wszelkie osady i kamień nazębny znika z powierzchni zębów.

Ponadto, w wielu przypadkach znika problem nadwrażliwości zębów. Pacjenci po wypiciu bardzo gorących lub zimnych napojów nie borykają się z chwilowym, aczkolwiek nieprzyjemnym bólem zębów. Do tego dochodzi świetna ochrona szkliwa, która odczuwalna jest przez kolejne kilka miesięcy. Zęby po higienizacji są odpowiedniejsze na bakterie, co oznacza, iż mniej pacjentów zgłasza się z próchnicą lub innymi dolegliwościami do swoich dentystów. Zęby są gładkie, lśniące i co najważniejsze, zdrowe.