czy-piaskowanie-zebow-jest-bezpieczne
Kategorie:

Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?

Nawet na bardzo zadbanych zębach niestety może pojawić się osad i nieprzyjemne dla oka przebarwienia. Aby rozwiązać problem z ciemniejszym szkliwem można skorzystać z pomocy piaskowania. Mowa tutaj oczywiście o popularnym zabiegu, który bardzo często łączony jest ze skalingiem i późniejszym wybielaniem zębów. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czy piaskowanie zębów jest bezpieczne i czy w rzeczywistości warto z niego skorzystać.

Jak wspomniano we wstępie głównym zadaniem piaskowania jest usunięcie osadu nazębnego oraz płytkich przebarwień. Z dobrodziejstwa piaskowania powinny w pierwszej kolejności skorzystać osoby, które palą papierosy i często piją kawę. Jeżeli nie ma dość głębokich przebarwień, to dzięki piaskowaniu można uzyskać efekt wybielania zębów.

Piaskowanie zębów – co to jest?

Piaskowanie zębów najprościej rzecz mówiąc polega na rozpyleniu w jamie ustnej specjalnego piasku dentystycznego. Rozpylanie odbywa się pod dużym ciśnieniem. Za pomocą strumienia można ścierać płytkę nazębną i usunąć wszelkie przebarwienia. Warto wspomnieć o tym, że strumień piasku nie szkodzi szkliwu. Piaskowanie nie powoduje także żadnego bólu i dyskomfortu, dlatego też nie trzeba obawiać się zabiegu. W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym piaskowanie trwa około 30 minut. Cena zabiegu wynosi około 150 zł.

Czy po piaskowaniu zębów można jeść?

Po wykonaniu piaskowania należy wstrzymać się przez jakiś czas z jedzeniem i piciem. Większość dentystów zaleca odczekanie około 1-2 godziny. Ważne jest również to, aby po zabiegu przestrzegać białej diety w ciągu najbliższych 24 godzin. Biała dieta przy piaskowaniu opiera się oczywiście na produktach, które są niebarwiące. W pierwszej kolejności warto skupić się na nabiale i produktach mlecznych.

Godne polecenia jest między innymi mięso drobiowe, mleko, kefir, ser twarogowy, jasne warzywa i ziemniaki. Jeżeli chodzi o napoje to najlepiej zdecydować się na zwykłą wodę mineralną. Jeżeli chodzi o produkty zabronione, to uważać należy przede wszystkim na owoce leśne i zupy warzywne. Unikać należy mięsa wołowego, wieprzowego i dziczyzny. Białą dieta nie uwzględnia także kawy i herbaty.

Piaskowanie zębów – czy boli?

Jak wspomniano powyżej piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że piaskowanie może wywołać lekką nadwrażliwość zębów. Aby złagodzić ból warto skorzystać z pomocy specjalnych past do zębów. Efekt końcowy piaskowania można zwiększyć przestrzegają higieny jamy ustnej. Kluczem do sukcesu jest oczywiście systematyczne szczotkowanie zębów. Dzięki regularnej pielęgnacji znacząco zmniejsza się ryzyko powstawania kolejnych przebarwień. Prawidłowo wykonane piaskowanie nie jest szkodliwe.

Tylko w nielicznych przypadkach mogą pojawić się drobne podrażnienia dziąseł. Aby uniknąć problemów warto na zabieg zapisać się do dobrego i doświadczonego specjalisty. Piaskowanie zębów nie jest najlepszym wyborem dla kobiet w ciąży. Z zabiegu powinny zrezygnować również osoby, które zmagają się z chorobami nerek lub mają problemy z układem oddechowym. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że niektóre osoby mogą mieć alergię na substancje, które zawarte są w piasku.