Aparat ortodontyczny - czy warto?
Kategorie:

Aparat ortodontyczny – czy warto?

Aparat ortodontyczny pomaga wyrównać linię zębów, co jest widoczne zwłaszcza podczas uśmiechania się. Poprawia również komfort gryzienia i żucia. Aparat ortodontyczny czy warto faktycznie inwestować w dość drogie i długotrwałe leczenie? O tym przeczytasz poniżej.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny zbudowany jest z akrylowej płytki, klamer oraz drucianych łuków. Wywiera nacisk na konkretne zęby, powodując zmianę ich pozycji aż do wyprostowania. Efekty leczenia ortodontycznego w dużej mierze zależą od rodzaju aparatu ortodontycznego.

Nieco inaczej działają zakładane dzieciom płytki Schwarza, których zadaniem jest rozszerzenie łuków zębowych przez stymulację przyrostu kości na szerokość. Z kolei stałe aparaty, które noszą dorośli, mają na celu zniwelować wady zgryzu i zmienić położenie zębów względem siebie.

Niezależnie od typu aparatu, jego noszenie wymaga od pacjenta sporo cierpliwości. Aby efekty były widoczne, należy nosić aparat około dwóch lat a nawet dłużej. Osoby, które kończą leczenie, na pytanie o aparat ortodontyczny czy warto go nosić, zawsze odpowiadają twierdząco. Mimo że proces leczenia jest kosztowny i długotrwały, podnosi komfort życia i może pozbawić wielu kompleksów związanych z wyglądem zębów.

Który aparat ortodontyczny wybrać?

O tym, jaki aparat ortodontyczny będzie najlepszy dla pacjenta zawsze powinien on zdecydować po konsultacji ze stomatologiem. Dobrze dobrany aparat gwarantuje skuteczność leczenia.

Aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome oraz stałe. Aparaty ruchome najczęściej noszone są przez dzieci. Zazwyczaj zakłada się je na noc oraz kilka godzin w ciągu dnia. U dorosłych stosuje się ruchome aparaty nakładkowe. Ich wadą jest to, że nie wyeliminują poważnych wad zgryzu.

Osobom dorosłym oraz młodzieży, która posiada już stałe zęby, poleca się aparaty noszone na stałe. Mogą oddziaływać indywidualnie na każdy ząb. Dzielą się na aparaty ligaturowe i bezligaturowe. Te pierwsze są tańsze. Składają się z zamków wykonanych ze stali albo tworzywa o kolorze zbliżonym do koloru zębów. Jednak gumowe ligatury, którymi łuk i zamki są połączone trudno utrzymać w czystości. Niektóre pokarmy i napoje (buraki, curry, czerwone wino) mogą odbarwiać gumki. Trudno je doczyścić, przez co wyglądają nieestetycznie.

Najbardziej nowoczesne są aparaty bezligaturowe (inaczej samoligaturujące). Wywierają mniejszy nacisk na zęby i bardziej naturalnie się na nich układają. Aparat ligaturowy zwłaszcza na początku może wywoływać u pacjenta uczucie odrętwienia szczęki. Aparat bezligaturowy też utrzymać go w czystości i wymaga mniejszej liczby wizyt kontrolnych u ortodonty podczas leczenia.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Koszt leczenia ortodontycznego determinuje cena aparatu. Najdroższe modele aparatów samoligaturujących kosztują około 8000 zł. Tańsze aparaty to koszt rzędu 2000 zł.

Do tego dochodzą koszty wizyt u ortodonty. Początkowo wizyty są częstsze i droższe, ponieważ wymagają także diagnostyki rtg. Koszty te zamykają się zwykle w kwocie 300 – 400 zł. Liczba wizyt kontrolnych w trakcie dwuletniego leczenia zależy od rodzaju aparatu. Im droższy aparat, tym rzadziej trzeba kontrolować przebieg leczenia. Zwykle taka wizyta kosztuje około 200 – 250 zł.

Koszty, choć spore, rozkładają się na okres całego leczenia, więc – mimo tego, że są wysokie – warto się go podjąć i poprawić komfort swojego życia. Aparat ortodontyczny czy warto? Zmiana na lepsze po leczeniu jest właściwie pewna. Warto więc wybrać się do ortodonty i rozpocząć leczenie.