Ropień zęba okołowierzchołkowy
Kategorie:

Ropień zęba okołowierzchołkowy

Ropień zęba okołowierzchołkowy to pierwsza faza groźnej choroby jamy ustnej, która pojawia się przy korzeniu zęba. Najczęściej spowodowany jest zaawansowaną próchnicą lub chorobą przyzębia. Nieleczony może przechodzić w bardziej zaawansowaną postać ropnia podokostnowego i podśluzówkowego. Sprawdź, jakie objawy daje i jak przebiega jego leczenie.

Ropień zęba – czym jest

Ropień zęba to wyodrębniony tkankami zbiornik, który wypełnia ropa – ciecz powstała z bakterii i obumarłych komórek. Jego przyczyną może być próchnica, która powoduje zakażenie miazgi. To z kolei najpierw rozprzestrzenia się do korzeni zębowych, zaś potem do tkanek okołowierzchołkowych zęba. Finalnie zaś powoduje ostre, ropne zapalenie tych tkanek, w wyniku którego powstaje ropień zęba.

Nieleczony ropień zęba okołowierzchołkowy postępuje na kolejne tkanki i może powodować ogólne zakażenie jamy ustnej.

Ropień zęba objawy

Najbardziej powszechnym objawem ropnia jest ostry, pulsujący ząb. Niektórzy pacjenci opisują go jak uczucie rozsadzania zęba od środka. Objawy zwykle nasilają się wieczorem i mogą uniemożliwiać zaśnięcie. Podczas leżenia ból może się nasilać.

Zdarzają się sytuacje, w których ból zęba zajętego chorobą promieniuje na całą żuchwę, do ucha i w obręb szyi.

Przy ropniu bolesne jest także gryzienie, więc ból towarzyszy spożywaniu posiłków. Zęby reagują także dużą nadwrażliwością na kontakt z ciepłym lub bardzo zimnym napojem.

W kolejnych fazach choroby pojawia się podwyższona temperatura ciała i opuchlizna dziąsła. Brak interwencji stomatologicznej może skutkować pęknięciem zmiany i samoistnym uwolnieniem się ropy do jamy ustnej. Mimo tego, że ból zęba ustępuje, sytuacja nadal jest groźna. Obrzęk dziąsła może się zwiększyć, a stan zapalny pogłębić. To nadal wymaga wizyty u stomatologa.

Jak leczyć ropień zęba?

Ropień zęba okołowierzchołkowy należy leczyć u stomatologa. Domowe sposoby uśmierzania bólu jedynie złagodzą jego objawy i mogą być stosowane do czasu (w miarę szybkiej) wizyty u stomatologa.

Bardzo często w przypadku pierwszego stadium choroby, kiedy ropień pojawia się na wierzchołku zęba, udaje się odprowadzić ropę podczas leczenia kanałowego. Wtedy stomatolog również usuwa miazgę, czyści kanały zębowe i wykonuje odbudowę zęba.

Jeśli próchnica jest bardzo zaawansowana, trzeba usunąć cały ząb lub przeprowadzić resekcję wierzchołka chorego korzenia.

Gdy dojdzie do pęknięcia ropnia, stomatolog poza leczeniem zmienionego przez próchnicę zęba oceni, na ile możliwe jest rozprzestrzenienie się infekcji. Często przepisuje wtedy antybiotyk, który pomaga przywrócić równowagę organizmu po zakażeniu.

Brak leczenia może mieć poważne konsekwencje. Stan zapalny może rozprzestrzenić się na inne narządy i w skrajnych sytuacjach objąć nawet mózg. Ropień jest szczególnie niebezpieczny dla pacjentów z obniżoną odpornością.

Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne przeglądy stomatologiczne pozwalają uniknąć groźnych chorób jamy ustnej. Stomatologiczne leczenie zachowawcze niemalże gwarantuje, że ostre stany zapalne nie będą się pojawiać.