na-czym-polega-leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem
Kategorie:

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Endodoncja, czyli po prostu leczenie kanałowe zęba to zabieg, jaki znamy od dawna. Czasami jednak nie dajemy sobie sprawy z tego, jak duże różnice występują w tej dziedzinie. Współczesne rozwiązania, jakie oferuje leczenie kanałowe. Dziś jest to znacznie bardziej precyzyjny zabieg, który wykorzystuje nowoczesne narzędzia, takie jak dla przykładu… mikroskop. Właśnie dlatego, dziś wytłumaczymy wam, co sprawia, że leczenie kanałowe pod mikroskopem staje się niezbędne, jak wygląda przeprowadzenie zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe oraz przede wszystkim: czy faktycznie jest ono tak bolesne?

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

Kiedy możemy wnioskować, że niezbędne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem? Otóż możliwe jest wyróżnienie kilku najważniejszych czynników mogących sprawić, że leczenie kanałowe pod mikroskopembędzie wskazane. Przede wszystkim mowa tutaj o poważnych zmianach próchniczych, które stopniowo niszczą szkliwo, aż w końcu atakują miazgę zęba. Zakażenie miazgi sprawia, że odczuwamy bardzo silny ból.

Przy ostrym zapaleniu miazgi ból jest niezwykle męczący i może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Pamiętajcie też o tym, że jeżeli leczenie kanałowe pod mikroskopem nie zostanie wykonane na czas, zwykle zakażenie może zmienić się w martwicę, czy nawet zgorzel zęba! Zalecamy również leczenie kanałowe pod mikroskopem w momencie, gdy dojdzie do urazu zęba, takiego jak złamanie.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – przebieg kuracji

Jak jednak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem? Zasadniczo nie różni się ono od tradycyjnego zabiegu (prócz oczywistego wykorzystania mikroskopu) i rozpoczyna się od otwarcia korony zęba, tak aby endodonta mógł dostać się do zakażonej tkanki nerwowej. Całkowite pozbycie się miazgi zaatakowanej przez bakterie jest niezwykle ważne, podobnie jak dalsze osuszenie i zdezynfekowanie kanału zęba przy pomocy specjalnego środka.

Dzięki temu możliwe jest wypełnienie kanału przy pomocy płynnej gutaperki, będącej powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Jak jednak mikroskop ułatwia pracę stomatologa? Otóż leczenie kanałowe pod mikroskopem, wraz z wykorzystaniem tak nowoczesnych rozwiązań sprawia, że stomatolog widzi znacznie więcej, niż przy klasycznym zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Wszystkie nietypowo zlokalizowane kanały i inne struktury zostaną szybko namierzone! A to wszystko dzięki temu, jak rozwinęło się leczenie kanałowe!

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe zęba mogłoby się wydawać niezwykle bolesnym zabiegiem, nawet po lekturze dzisiejszego artykułu. Pragniemy rozwiać wasze wątpliwości — absolutnie każdy zabieg, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem jest wykonywany pod wpływem znieczulenia miejscowego, które sprawia, że tak naprawdę nie odczuwamy żadnego bólu. Zaufajcie nam, nie poczujecie niczego, co mogłoby kojarzyć się z bólem, co zdecydowanie wpłynie na komfort po tym, jak zasiądziecie w fotelu stomatologicznym. Sami więc widzicie — leczenie kanałowe wcale nie jest tak straszne, jak się wydaje!