jak-zostac-protetykiem-stomatologicznym
Kategorie:

Jak zostać protetykiem stomatologicznym? Oto garść porad.

Piękny uśmiech wymaga codziennej starannej pielęgnacji oraz regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi higieniczne obejmą szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej płynami dentystycznymi, natomiast w gabinecie dentystycznym usuwany może być kamień nazębny lub wypełniane ubytki. Są jednak sytuacje, w których z przyczyn naturalnych lub na skutek urazów dochodzi do uszkodzenia lub wypadnięcia zębów.

W takim wypadku konieczna jest interwencja stomatologiczna i protetyczna. Tylko bowiem efektywna współpraca wymienionych specjalistów gwarantuje sukces i zadowolenie pacjentów. Wielu z nich zastawiania się jednak nad tym: jak zostać protetykiem stomatologicznym?

Zawód protetyka stomatologicznego

Jak zostać protetykiem stomatologicznym? Otóż, aby móc wykonywać zawód protetyka stomatologicznego wymagane jest zdobycie specjalistycznego wykształcenia. Protetyk stomatologiczny musi zatem ukończyć profilowaną szkołę policealną publiczną lub też szkołę niepubliczną, jednak taką, która posiada uprawnienia szkoły publicznej. Ponadto, osoba ta musi uzyskać tytuł zawodowy technika protetyka oraz otrzymać dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych. Specjalistyczna nauka trwa pięć semestrów, podczas których przyszli protetycy zdobywają wiedzę teoretyczną przygotowującą ich do samodzielnej pracy oraz bardzo pożądane umiejętności praktyczne.

W tym przypadku są one możliwe do przyswojenia podczas obowiązkowych praktyk zawodowych. Wiele osób rozważających rozpoczęcie kształcenia na tym kierunku zastawiania się nie tylko nad tym: jak zostać protetykiem stomatologicznym ale również ile mogą w tym zawodzie zarobić. Protetyk stomatologiczny to zawód, który może być wykonywany samodzielnie w oparciu o wytyczne wskazywane przez stomatologa. W związku z tym, zarobki protetyków dentystycznych są bardzo zróżnicowane i zależą od ilości dostępnych zleceń, popytu i podaży na tego typu usługi na danym terenie czy obecności konkurencji.

Jakie zadania ma protetyk stomatologiczny?

Protetyk dentystyczny zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem protez zębowych oraz aparatów i szyn ortodontycznych. Wyroby te po pierwsze umożliwiają pacjentom maksymalnie zbliżone do fizjologicznych procesy przeżuwania, a po drugie w znacznym stopniu przyczyniają się po poprawy stanu psychicznego i komfortu życia osób borykających się z problemem ubytków w uzębieniu czy bezzębiem.

Ponadto, wyroby takie jak na przykład szyny dentystyczne korygują wady zgryzu oraz poprawiają wygląd pacjentów. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie wyroby protetyczne wraz z upływem czasu ulegają zużyciu. W tym wypadku konieczna jest fachowa pomoc protetyka stomatologicznego. Ponadto, podejmuje on działania mające na celu bieżącą naprawę czy regulację protez.

Cechy protetyka stomatologicznego

Osoba będąca protetykiem stomatologicznym musi wykazywać się przede wszystkim ponadprzeciętną starannością pracy. Wszystkie czynności muszą być wykonywane z należytą uwagą i starannością. Ponadto, protetyk musi radzić sobie z koniecznością pracy pod presją czasu. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna cechować się dobrym zdrowiem, ponieważ wykonywana praca wymaga spędzania długiego czasu w jednej pozycji, co może wpływać na dyskomfort oraz pojawianie się dolegliwości bólowych.