ile-kosztuje-proteza-zebow
Kategorie:

Ile kosztuje proteza zębów? Poznaj ceny protez.

Utrata zębów to bardzo krępujący i niewygodny problem, który oprócz pogorszenia aspektów estetycznych wiąże się również ze spadkiem komfortu spożywania posiłków. Na szczęście dzisiejsza technologia oraz rozwój stomatologii daje możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu przy zastosowaniu wielu nowatorskich technologii.

Czym jest proteza zębowa?

Proteza zębowa to sposób na zastąpienie zębów. Protezy zębowe dostępne na rynku są o wiele bardziej komfortowe, niż to było kilka lat temu. Mimo tego warto pamiętać o tym, że nie zastąpią one naturalnego uzębienia, lecz możliwe jest przyzwyczajenie się do nich. Protezy zębowe mogą być wyjmowane i umieszczane w jamie ustnej wedle preferencji użytkownika. Dla pacjentów dostępne są dwie wersje protez zębowych, czyli pełne i częściowe.

Protezy pełne to rozwiązanie, które wyposażone jest w podstawę akrylową, która ma kolor śluzówki jamy ustnej. Podstawa górnej protezy natomiast opiera się na zakryciu podniebienia. Dolna część jest dopasowana kształtem do jamy ustnej po to, aby dopasować się do języka. Po wykonaniu odcisku w laboratorium przygotowywana jest proteza.

Kiedy się zakłada protezę na zęby?

Jest wiele przyczyn, które są związane z koniecznością założenia protezy zębowej. Proteza zębów powinna być założona w przypadku, gdy powstałe ubytki powodują przesuwanie się zębów. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zęby przekrzywiają się i pochylają w nienaturalny sposób. To samo tyczy się sytuacji, w której doszło do zmian w śluzówkach. Również wtedy może dojść do niebezpiecznych zmian takich jak zanikanie fragmentu kości.

Założenie protezy jest również konieczne z racji na fakt, że braki w uzębieniu powodują to, że pozostałe zęby są bardziej narażone na choroby i próchnicę. Mogą się one szybciej ścierać i ulec różnym przeciążeniem. Może to skutkować wypadnięciem i wyszczerbianiem się zębów. Wyrwanie chorego zęba skutkuje pogorszeniem stanu pozostałych, co prowadzi do utraty pozostałych zębów.

Cena protezy zębowej

Warto nadmienić fakt, że w ramach dopłaty z Narodowego Funduszu Zdrowia możliwe jest skorzystanie raz na 5 lat z pomocy finansowej, która przeznaczona być może na leczenie protetyczne i związane z tym stworzenie protezy częściowej. To samo dotyczy osób, które nie mają kompletnie zębów. Również one mogą uzyskać dopłatę do protezy całkowitej.

Osoby, które są po nowotworze twarzoczaszki, mogą korzystać z protez bez ograniczeń. NFZ niestety refunduje tylko zakup najtańszych protez, czyli akrylowych. Takie protezy można założyć już od 600zł do 1200zł za część górną lub dolną. Jeśli jednak chce się korzystać z protezy wykonanej z materiału o wiele lepszego czyli z protezy szkieletowej.

Jest ona o wiele lepsza, ponieważ opiera się na pozostałych zębach i błonie śluzowej, dzięki czemu jest o wiele bardziej wytrzymała i komfortowa. Koszt takiej protezy mieści się w granicach od 1200zł do 3000zł. Cena ta dotyczy również protezy górnej lub dolnej. Najlepszym, ale też najdroższym rozwiązaniem jest inwestycja w protezę nakładkową, która opiera się na korzeniach zębowych lub implantach. Zapewnia ona lepszą stabilizację i komfort niż proteza szkieletowa. Jej koszt może wahać się pomiędzy 1500zł a 3500zł.