Wyrywanie zębów w narkozie
Kategorie:

Wyrywanie zębów w narkozie

Jaki jest zdecydowanie najgorszy i najmniej przyjemny zabieg stomatologiczny? Wiele osób może tu wymienić borowanie zęba, leczenie kanałowe czy też inne formy usuwania stanów zapalnych w zębie. Nie da się jednak ukryć, że tym zdecydowanie najgorszym i sprawiającym najwięcej przykrości jest usuwanie zęba. Jak się jednak okazuje, ostatnimi czasy coraz częściej praktykowane jest wyrywanie zębów w narkozie. Na czym polega to znieczulenie, ile kosztuje, a co najważniejsze, czy jest bolesne? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o wyrywaniu zębów pod narkozą.

Usuwanie zębów pod narkozą

Na czym polega usuwanie zęba? Jak można się domyślić, chodzi oczywiście o mechaniczne wyrwanie z kości, co jak wiadomo, jest zabiegiem naprawdę bolesnym. Sprawia to, że spora część pacjentów panicznie wręcz boi się jego przeprowadzenia. Oczywiście cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc ból jest zminimalizowany. Nie pomaga to jednak w tym, że cały czas jest się świadomym przeprowadzanych czynności.
Na czym jednak polega wyrywanie zębów w narkozie? Tego rodzaju środek znieczulający powoduje, że pacjent po prostu usypia, a więc traci świadomość. Takie znieczulenie nazywane jest ogólnym, czyli dotyczy całego ciała, a nie tylko wybranego jego fragmentu, jak w przypadku znieczulenia miejscowego.

Czy wyrywanie zębów pod narkozą boli?

Jakie jest najczęściej zadawane przez pacjentów pytanie, jeśli chodzi o wyrywanie zębów w narkozie? Chodzi oczywiście o to, czy zabieg ten podczas takiego znieczulenia jest bolesny. Czy odczuwa się więc ból?
Znieczulenie w postaci narkozy powoduje, że pacjent usypia bardzo głębokim snem. Jednocześnie przestaje odczuwać bodźce zewnętrze, a to oznacza, że jest zupełnie niewrażliwy na ból. Dzięki temu nawet tak bolesny zabieg, jak wyrywanie zęba, pod narkozą staje się zupełnie nieodczuwalny. Pacjent po prostu zasypia, a stomatolog może przystąpić do pracy. Po zakończeniu wyrywania zęba i zabezpieczeniu dziąsła, anestezjolog wybudza pacjenta, który nie tylko nie czuł żadnego dyskomfortu, lecz również nie był zupełnie świadomy tego, jakie czynności były w samej ustnej przeprowadzane. Po wybudzeniu zalecane jest, aby pozostać przez kilka godzin pod obserwacją, ponieważ narkoza może np. powodować krótkotrwałe problemy z żołądkiem i wymioty. Po tym czasie pacjent może udać się do domu. Niezalecane jest jednak prowadzenie tego dnia samochodu.

Koszt i skutki uboczne narkozy

Skoro już wiadomo, jak wygląda sam zabieg, wiemy, że jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny, warto się teraz zastanowić nad tym, ile takie znieczulenie kosztuje i czy może wiązać się z jakimiś skutkami ubocznymi.
Oczywiście wszystko tu zależy od tego, w jakim gabinecie zostanie zabieg przeprowadzony, lecz na ogół znieczulenie ogólne kosztuje około 2 tysięcy złotych.
Czy wiąże się z jakimi skutkami ubocznymi? Oprócz wspomnianych wcześniej wymiotów pojawić się może podrażnienie gardła wynikające z konieczności zaintubowania czy też niewielki stan zapalny w miejscu wkucia igła podczas podawania narkozy.