Okluzja protetyka
Kategorie:

Okluzja protetyka

Zjawisko okluzji występuje nie tylko w stomatologii, ale również w kosmetologii. Jeśli chodzi o chorobę okluzyjną, to mowa o niej w sytuacji, kiedy zęby górne i dolne stykają się w nieprawidłowy sposób. Przyczyn tego stanu rzeczy może być naprawdę wiele, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy ma okluzja protetyka, by jak najszybciej podjąć leczenie.

Okluzja – definicja zjawiska

Okluzja zębów jest naturalnym zjawiskiem i dotyczy sposobu kontaktowania się przeciwstawnych zębów w jamie ustnej człowieka. Z kolei choroba okluzyjna stanowi problem stomatologiczny, który bez podjęcia szybkiego leczenia może doprowadzić pacjenta nawet do utraty uzębienia. Dlatego te wszystkie osoby, które odczuwają bóle mięśni i stawu skroniowo-żuchwowego, powinny zgłosić się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologa

Przyczyny i objawy

Okluzja protetyka może mieć naprawdę wiele przyczyn i jest jednym z kluczowych zagadnień, z którymi na co dzień zmierzają się stomatolodzy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że choroba okluzyjna może rozwinąć się nie tylko w sytuacji, kiedy zęby ustawione są w nieprawidłowy sposób, ale również wtedy, kiedy dochodzi do zaburzeń w pracy stawów skroniowo-żuchwowych bądź też najbliższych mięśni.

Choroba okluzyjna u pacjenta rozwija się, kiedy narażony jest on na długotrwały stres, który powoduje zaciskanie się zębów. Przyczyną okluzji mogą być także wady zgryzu, źle założone wypełnienia, a także nieprawidłowo wyrzynające się zęby mądrości.

Jeśli chodzi o objawy okluzji zębów, to pacjent bardzo często odczuwa w trakcie przeżuwania ból żuchwy, a także bóle głowy, które można pomylić z migreną. Choroba okluzyjna bywa także powodem nadmiernego napięcia mięśni karku i szyi, a także bruksizmu, czyli zgrzytania zębami w trakcie nocnego wypoczynku.

Okluzja zębów – leczenie choroby okluzyjnej

Jeśli chodzi o zagadnienia takie jak okluzja protetyka, to warto wiedzieć, jak radzić sobie z tym problemem. Bardzo ciekawe efekty mogą przynieść ćwiczenia rozluźniające, które ułatwiają pracę mięśni i stawów. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że należy wykonywać je systematycznie, aby już po krótkim czasie mogły przynieść naprawdę wymierne efekty.

Lekarze stomatolodzy w celu leczenia choroby okluzyjnej stosują tak zwaną ekwilibrację. Jest to zabieg, który polega na delikatnym szlifowaniu powierzchni zębów, co pozwala na ułożenie ich w prawidłowej pozycji względem siebie.

Okluzja – protetyka

Jeśli zabiegi stomatologiczne nie przynoszą oczekiwanych efektów, bardzo często konieczne jest leczenie protetyczne. Zastosowanie specjalnych nakładek na zęby umożliwia ustawienie żuchwy w prawidłowej pozycji.

Pacjent bardzo często musi przejść także kosztowne i długotrwałe leczenie protetyczne, które pozwoli na uzupełnienie ubytków zębowych, a także ortodontyczne – pozwalające na zniwelowanie wady zgryzu i ułożenie zębów w prawidłowej relacji względem siebie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie okluzji bywa naprawdę długotrwałe i skomplikowane, dlatego też jego plan zawsze ustalany jest dla konkretnego pacjenta.