Odsłonięte szyjki zębowe- co pomaga
Kategorie:

Odsłonięte szyjki zębowe- co pomaga?

Choroba, którą są odsłonięte szyjki zębowe, zajmuje się dziedzina stomatologii zwana periodentologią. Cofanie się dziąseł to choroba bardzo poważna, która może być początkiem innych, bardziej poważnych stanów. Związana jest z recesją, czyli z obniżaniem się dziąseł. najczęstszą przyczyną są przewlekle stany zapalne dziąseł, wady zgryzu, niewłaściwa dieta i higiena jamy ustnej. Brzeg dziąsła przesuwa się w stronę, gdzie korona łączy się z korzeniem, czyli szyjką zęba. W ten sposób dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, które prowadzić mogą do innych, poważniejszych chorób.

Metody leczenia odsłoniętych szyjek zębowych

Odsłonięte szyjki zębowe – co pomaga na tą dolegliwość? Leczenie u lekarza periodentologa polega na dokładnym obejrzeniu uzębienia i jamy ustnej pacjenta. Po postawieniu diagnozy stomatolog przystąpi do wyjaśnienia pacjentowi jak ważna jest higiena jamy ustnej i jakiej szczoteczki i innych akcesoriów używać do tej czynności. Będą to nitki dentystyczne, irygator i szczoteczki między zębowe.
Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych to proces, którego powodzenie jest uzależnione od systematyczności i dokładności, a także od zaangażowania samego pacjenta. Jeśli schorzenia nie uda się wyleczyć za pomocą domowych metod wówczas stomatolog sięga po ultradźwieki i urządzenia laserowe.

Odsłonięte szyjki zębowe domowe sposoby

Odsłonięte szyjki zębowe – co pomaga i jak leczyć cofające się dziąsła w domu? Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby zęby myć co najmniej dwa razy dziennie, przez około trzy minuty. specjalną pastą i szczoteczką. Trzeba pamiętać także, aby z diety wyeliminować potrawy bardzo zimne i bardzo gorące, kwaśne, słodkie i gazowane. Jeśli jednak zje się taka potrawę to z myciem zębów trzeba będzie się wstrzymać kilka godzin.

Pasta na odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe – co pomaga i jaką pastę wybrać, aby sobie nie zaszkodzić? Pomocne w leczeniu schorzenia jakim są odsłonięte szyjki zębowe są dwa rodzaje past. Pierwsza z nich to produkty, które znacząco poprawiają kondycję dziąseł oraz nie dopuszczają do powstania stanów zapalnych, Pasty te zawierają w swoim składzie chlorheksydynę, wyciągi ziołowe, witaminę E oraz kwas hialuranowy. Jednak działanie past, choćby najlepszych, działa tylko powierzchownie. Używanie tych specjalnych past ogranicza odkładanie płytki nazębnej, ma działania antybakteryjne, łagodzące a także regenerujące.

Druga grupę stanowią pasty, które pomagają zwalczać nadwrażliwość zębów, która zawsze towarzyszy odsłoniętym szyjkom zębowym. Past te przynoszą ulgę osobom, które czują przeszywający ból po obnażeniu zębiny. Preparaty takie zawierają hydroksyapatyt, fluor, azotan potasu i wapń.
Zanim dokona się wyboru pasty do zębów trzeba zwrócić uwagę na to, jaki ma stopień ścieralności. Im mniejszy tym lepiej Pasty te powinny mieć jak najmniej grudek i proszku. Nie mogą to być również pasty intensywnie wybielające, ani takie, które posiadają drobinki polerujące zęby. Takie lecznicze pasty najlepiej kupować w aptekach, a wcześniej poradzić się lekarza.