czym-czyscic-aparat-retencyjny
Kategorie:

Czym czyścić aparat retencyjny? Poznaj środki i sposoby.

Profesjonalne leczenie ortodontyczne wbrew pozorom nie kończy się w momencie usunięcia aparatu ortodontycznego. Bardzo ważnym etapem leczenia jest również utrwalenie uzyskanych efektów, a w zadaniu tym pomóc może niezawodny aparat retencyjny.

Wiele osób po rozpoczęciu stosowania aparatu retencyjnego niestety zapomina o jego pielęgnacji, co jest oczywiście bardzo dużym błędem. Przy aparatach stałych niezbędne są systematyczne wizyty u doświadczonego dentysty, który pomoże w usunięciu ubytków i pozbędzie się kłopotliwego kamienia z płytki nazębnej. Zdejmowane aparaty retencyjne można czyścić samodzielnie w zwykłej szklance wypełnionej wodą i octem. Pamiętać należy również o tym, że nawet po zdjęciu aparatu retencyjnego nie można zapominać o regularnej higienie jamy ustnej.

Co to jest aparat retencyjny?

Profesjonalny aparat retencyjny (retainer) najprościej rzecz mówiąc to specjalne urządzenie, którego głównym zadaniem jest utrzymanie całego uzębienia w odpowiedniej pozycji zaraz po ściągnięciu aparatu ortodontycznego. Dostępne są retainery wyjmowane, jak i również można znaleźć modele, które na stałe przytwierdzane są do zębów.

Pamiętać należy o tym, że satysfakcjonujące rezultaty uzyskane za pomocą aparatu ortodontycznego niestety nie są stałe. Naturalne zęby mają tendencję do powrotu do pierwotnej pozycji, dlatego też tym bardziej warto skorzystać z olbrzymiego potencjału aparatów retencyjnych.

Na czym polega leczenie retencyjne?

Jak wspomniano powyżej leczenie retencyjne skupia się na utrwaleniu efektów, które zostały uzyskane po założeniu aparatu ortodontycznego. Najważniejszym zadaniem aparatu retencyjnego jest uniemożliwienie zębom powrotu do nieprawidłowej pozycji. Przed założeniem stałego retainera pacjenci zazwyczaj skierowani są bezpośrednio na higienizację zębów.

Dentysta w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta wykonuje skaling zębów, piaskowanie lub fluoryzację. W dużej mierze to właśnie dzięki higienizacji zdecydowanie łatwiej jest utrzymać zęby w idealnej czystości na czas retencji.

Czyszczenie aparatu retencyjnego

Wybranie porządnego aparatu retencyjnego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby umiejętnie go czyścić, dzięki czemu przed długi okres czasu spełniać będzie swoje podstawowe zadania. Z wiadomych przyczyn najłatwiejsze w czyszczeniu są aparaty ruchome, które na czas czyszczenia można wyjąć. Godne polecenia są przede wszystkim specjalne tabletki do czyszczenia aparatów ortodontycznych, które skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia i bakterie. Istnieją także sprawdzone preparaty do czyszczenia protez, które także mogą okazać się bardzo pomocne.

Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest czyszczenie aparatów retencyjnych stałych. Wynika to oczywiście z tego, że są one na stałe przytwierdzone bezpośrednio do zębów. Aby dokładnie wyczyścić zęby warto skorzystać z pomocy nici dentystycznych albo specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Warto także rozejrzeć się za porządnym płynem do płukania jamy ustnej.