Należy wspomnieć, że termin okluzja może budzić pewne wątpliwości. Ma to związek z tym, że występuje w dwóch różnych dziedzinach leczenia, a mianowicie w kosmetologii oraz stomatologii. Jeżeli chodzi o kosmetologię to okluzja ma związek ze skórą, natomiast w stomatologii oznacza relacje występujące między zębami dolnej i górnej szczęki.
Okluzja w stomatologii – dowiedz się więcej.
Okluzja jest to prawidłowy kontakt pomiędzy zębami górnymi a dolnym. Ich złe dopasowanie powoduje dysharmonię stosunku do stawu skroniowo-żuchwowego mięśni. W dużym skrócie choroba okluzyjna jest chorobą narządu żucia na którą składa się wiele czynników. Są to przede wszystkim takie elementy jak napięcie mięśni łączących żuchwę ze szczęką, położenie i kształt zębów zarówno dolnych, jak i górnych, czy położenie kłykcia w stawie skroniowo żuchwowym.
Zjawisko okluzji powoduje przede wszystkim zmęczenie mięśni twarzy oraz nadwrażliwość zębów. Lecz jak rozpoznać chorobę okluzyjną? Najbardziej popularnym do zaobserwowania objawem jest nieestetycznie wyglądające starcie szkliwa. U osób z tą chorobą można zauważyć wewnętrzną, żółtą warstwę zęba. Chorobie mogą towarzyszyć również inne niepokojące sygnały, jak migreny, wychylenie zębów do przodu czy przemieszczenia się oraz ruchomość zębów.
Okluzja zębów – przyczyny
Zjawisko okluzji zębów może pojawić się u pacjentów w różnym wieku, mogą być to zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Konsekwencją pojawienia się tej choroby są przede wszystkim wady zgryzu, niewłaściwa higiena oraz opieka stomatologiczna. Przyczynami choroby okluzyjnej mogą być również nieprawidłowy wzrost zębów, sytuacje stresogenne, które powodują zaciskanie zębów lub obgryzanie paznokci oraz innych przedmiotów, ubytki i braki zębowe, źle wykonane protezy i liczne zmiany reumatyczne oraz nieodpowiedni kształt wypełnień.
Jeżeli chodzi o sytuacje stresogenne to mają one duży związek z chorobą okluzyjną, ponieważ w sytuacjach stresowych zaciskane są zęby, a co za tym idzie zwiększa się ich proces ścierania. Bardzo ciekawą przyczyną choroby okluzyjnej u dzieci jest nadużywanie smoczka, ssanie kciuka, co może doprowadzać do nieprawidłowego ułożenia zębów. Okluzja może pojawić się dlatego we wczesnych latach dzieciństwa, a w późniejszych latach po prostu będzie się pogłębiać.
Okluzja zębów – leczenie
Zjawisko okluzji można leczyć na wiele sposobów w zależności od tego, jak głęboki zasięg ma choroba. Zazwyczaj leczenie opiera się na leczeniu dentystycznym, rehabilitacji mięśni twarzy i psychoterapii, jeżeli u osoby zostały wykazane niewłaściwe nawyki w momentach stresogennych, jak obgryzanie paznokci czy długopisu. Należy jednak pamiętać, że aby leczenie miało pomyślny przebieg musi być kompleksowe i systematyczne.
Bardzo często w sytuacji leczenia okluzji wykorzystywane jest również leczenie ortodontyczne, gdzie rozwiązaniem jest szyna okluzyjna, która zakładana jest na noc, aby zapobiec nadmiernemu zgrzytaniu zębów w trakcie snu. Lekarze dentyści mogą wykonać również nadbudowę zębów lub w wyjątkowych przypadkach stosowana jest chirurgia ortognatyczna.