Ząb 8 zatrzymany - co robić
Kategorie:

Ząb 8 zatrzymany – co robić

Zęby zatrzymane to poważny problem, z którym musi się zmierzyć duża część społeczeństwa. Niestety są one powodem przykrych konsekwencji mających wpływ na późniejszy stan i zdrowie jamy ustnej.

Co to znaczy ósemka zatrzymana?

Pojęcie zęba zatrzymanego może dotyczyć każdego rodzaju zęba, nie tylko ósemek. Najczęściej jednak problem prawidłowego wyrżnięcia się mają właśnie zęby mądrości.
Ząb 8 zatrzymany, to ząb mądrości, który wykształcił się prawidłowo pod względem anatomicznym, lecz nie wyrżnął się ponad dziąsło, czyli utknął w kości szczęki. Zębami zatrzymanymi mogą być także przedtrzonowce i kły. Niezwykle rzadko zębami zatrzymanymi są jedynki i dwójki. Ząb zatrzymany może pozostać w kości całkowicie lub tylko częściowo. W przypadku zatrzymania częściowego ponad powierzchnię dziąsła wystaje tylko niewielki fragment zęba. Jeśli ząb jest otoczony przez kość mowa wówczas o zatrzymaniu całkowitym. Pojawienie się zębów zatrzymanych jest skutkiem ograniczonego miejsca w łuku zębowym. Ząb nie może wyrznąć się prawidłowo, gdyż nie ma miejsca i dlatego zatrzymuje się w kości. Najczęściej za powstawanie zębów zatrzymanych odpowiada podłoże genetyczne, zmiany hormonalne lub niedobory witamin, szczególnie A i D.

Objawy ósemki zatrzymanej

Ząb 8 zatrzymany nie jest sprawą oczywistą. Jeśli do zatrzymania dojdzie w przypadku zęba innego niż ósemka jest to zjawisko dostrzegalne i odczuwalne. Z zębami mądrości jest inaczej, gdyż nie każdy posiada zawiązki zębów tego typu. Najczęstsze objawy zatrzymanego zęba to:
• przewlekły ból i stan zapalny dziąsła,
• szczękościsk i trudności przy otwieraniu ust,
• próchnica zębów przy zatrzymaniu częściowym,
• nieprawidłowy zgryz.

Jak postępować w przypadku zatrzymanego zęba ?

Ząb 8 zatrzymany, jak każdy inny zatrzymany ząb, wymaga leczenia. Dlatego też tak ważne jest to, by w porę zareagować i udać się do specjalisty, gdy tylko zostaną zauważone niepokojące objawy. Lekarz dentysta na podstawie zdjęcia RTG oceni problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Niestety najczęściej ząb zatrzymany należy usunąć. Zabieg usunięcia zęba nazywany jest ekstrakcją zęba stałego i jest bardzo często stosowany w chirurgii stomatologicznej. Problemy pojawiają się, gdy ząb jest specyficznie ułożony.

Wtedy zabieg może być skomplikowany, szczególnie jeśli zatrzymanie zęba dotyczy dolnych ósemek, które jest zdecydowanie trudniej usunąć niż ósemki górne. Dolne trzecie trzonowce w przeważającej części zatrzymują się całkowicie, dlatego też zabieg usunięcia jest o wiele trudniejszy.
Istnieje także możliwość ściągnięcia zęba zatrzymanego w trakcie leczenia ortodontycznego. Taka procedura może być wykonana jednak tylko w przypadku zębów przednich. Jest to jednak proces długotrwały, zajmujący nawet kilka lat. Proces ten polega na chirurgicznym odsłonięciu zatrzymanego zęba i zastosowaniu aparatu ortodontycznego na określony czas.

Zatrzymane zęby należy leczyć lub usuwać, w zależności od wskazań lekarza. Niestety odwlekanie leczenia może skutkować paradontozą, stanami zapalnymi dziąseł i przewlekłym bólem.