Wszyscy bardzo boimy się o nasze dzieci, o ich zdrowie, przyszłość, a przede wszystkim prawidłowy rozwój. Nic więc dziwnego, że gdy tylko zaobserwujemy jakieś niepokojące zmiany w ich ciałach, szybko szukamy informacji na temat źródła danego schorzenia i sposobu jego usunięcia. Nie inaczej jest również w przypadku tyłożuchwia. Czym jest tyłożuchwie u dziecka i jak sobie z nim poradzić?
Tyłozgryz i tyłożuchwie — najczęstsza wada zgryzu u dzieci
Nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, lecz przeważająca część małych dzieci cierpi z powodu wad zgryzu. Jak szacują badacze, niemal połowa z nich ma mniejsze lub większe zmiany. Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych są wady dotylne, czyli tyłozgryz i tyłożuchwie.
Czym dokładnie są te przypadłości? Jeśli u naszego dziecka zdiagnozowany zostanie tyłozgryz, oznaczać to będzie, że jego dolny łuk zębowy będzie cofnięty względem górnego. Jeśli natomiast specjalista stwierdzi, że u nasze dziecko posiada tyłożuchwie, to sprawa jest bardzo poważna, ponieważ oznaczać to będzie cofnięcie całej żuchwy.
Tyłożuchwie u dziecka — co warto wiedzieć?
Nie musimy mieć specjalistycznego wykształcenia medycznego, aby wiedzieć, że tyłożuchwie to bardzo poważny problem, który może skutkować poważnymi zaburzeniami rozwoju dziecka. Nic więc dziwnego, że gdy tylko usłyszymy diagnozę, od razu zastanawiamy się nad tym, co może być przyczyną takiej przypadłości.
Wiedzieć trzeba, że bardzo często odpowiedzialne za takie dysfunkcje są choroby ogólnoustrojowe, które wpływają na rozwój kości. Do takich chorób zaliczyć można krzywice lub niedoczynność tarczycy.
Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ do przyczyn tyłożuchwia zaliczane są także czynniki zewnętrzne, takie jak np. nieprawidłowe ułożenie głowy podczas snu. Co ciekawe, za pojawienie się tej przypadłości odpowiadać może także nieprawidłowe układanie dziecka podczas karmienia piersią. Jeśli układać się będzie malucha poziomo, sprzyjać to może powstawaniu u niego wad dotylnych takich jak właśnie tyłożuchwie.
Jak leczyć tyłożuchwie u dziecka?
Nie da się ukryć, że mało kogo tak naprawdę interesuje powód powstawania tej przypadłości. Wszyscy bowiem wiemy, że mleko się już rozlało i nie ma co debatować nad przyczyną. Konieczne w takiej sytuacji jest działanie, czyli rozpoczęcie leczenia. Czy tyłożuchwie da się w ogóle leczyć, a jeśli tak, to jak będzie wyglądał powrót dziecka do zdrowia?
Jak się okazuje, możliwości w tym wypadku są naprawdę bardzo duże. Na uwadze należy jednak mieć to, że im szybciej wada tego rodzaju zostanie zdiagnozowana, tym lepsze wyniki przynosić będzie leczenie. Tyłozgryz u dziecka jest o wiele łatwiej skorygować niż u dorosłych.
Jak zatem może w takiej sytuacji wyglądać leczenie? Najpopularniejszą metodą są specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie żuchwy, co zapobiegać będzie ich przesuwaniu się do tyłu. Często stosowany jest także specjalny aparat nazębny. W skrajnych przypadkach, gdy zmiana jest bardzo duża i potencjalnie może przynieść zagrożenie dla dziecka, wykonuje się zabieg operacyjny.